تولید عسل در کردستان بر اثر خشکسالی کاهش می یابد

مدیر روابط عمومی جهاد کشاورزی کردستان گفت:به دلیل خشکسالی در سال جاری پیش بینی می شود تولید عسل در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد کاهش داشته باشد.

مدیر روابط عمومی جهاد کشاورزی کردستان گفت:به دلیل خشکسالی در سال جاری پیش بینی می شود تولید عسل در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد کاهش داشته باشد.

به گزارش زریان موکریان،مهدی فتحی مدیر روابط عمومی جهاد کشاورزی کردستان تعداد کلنی‌های زنبور عسل استان کردستان را ۲۸۰ هزار عدد اعلام کرد و گفت: این احتمال وجود دارد که به دلیل خشکسالی حادث شده و مشکلات مرتبط با آب رسانی به کندو‌ها روند تولید عسل در استان تحت تاثیر قرار گیرد و با افت روبه رو شود.
فتحی با اشاره به اینکه سال گذشته هزار و ۹۵۰ تن عسل در کردستان تولید شد ادامه داد: هرچند در همه شهرستان‌ها  عسل تولید می شود اما شهرستان‌های سقز و سنندج قطب‌های تولید عسل در استان هستند
او با اشاره به این که به دلیل برخورداری استان از گیاهان مرتعی فراوان عسل تولیدی نیز مرغوبیت زیادی دارد، افزود: عسل تولیدی در استان جزو عسل‌های مرغوب به شمار می‌رود.
مدیر روابط عمومی جهاد کشاورزی کردستان در ادامه با بیان این که برای دومین سال متوالی به منظـور جلـوگیری از شیوع کرونا عملیات سرشماری زنبورستان‌های استان لغو شده است،  اظهار داشت: به دلیل شیوع کرونا و به منظور رعایت دستور‌های بهداشتی و جلوگیری از وقوع مخاطرات احتمالی ناشی از تردد عوامل سرشماری در زنبورستان‌ها، مهرماه امسال هم مثل سال گذشته عملیات سرشماری زنبورستان‌ها انجام نمی‌شود.
فتحی یادآور شد:سنوات گذشته در مهر ماه کار سرشماری زنبورستان‌ها در کردستان به مدت ۲ هفته همزمان با سراسر کشور انجام می‌شد، اما امسال و سال گذشته سرشماری زنبورستان‌ها بدون حضور ناظران و با اعلام خود زنبورداران انجام می‌شود.