علل نزاع در بوکان  بررسی شد

سرویس موکریان، نیروی انتظامی شهرستان بوکان در نشستی با امام جمعه شهرستان بوکان، رئوسای دانشگاه های بوکان، کارشناس اجتماعی فرمانداری بوکان علل بروز نزاع در این شهرستان را بررسی کردند.

سرویس موکریان، نیروی انتظامی شهرستان بوکان در نشستی با امام جمعه شهرستان بوکان، رئوسای دانشگاه های بوکان، کارشناس اجتماعی فرمانداری بوکان علل بروز نزاع در این شهرستان را بررسی کردند.

 

به گزارش خبرنگار زریان موکریان، «سرهنگ سلمان حیدری» فرمانده نیروی انتظامی بوکان در نشست بررسی علل نزاع در بوکان که در سالن جلسات فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان بوکان ( برای مشاهده تصاویر این نشست کلیک کنید)  گفت: از ابتدای سال تا 28 تیرماه 725 فقره نزاع در بوکان روی داده است که 5درصد آنها به مراکز درمانی مراجعه کرده اند .

وی افزود: 75درصد پرونده های درگیریها در کلانتریها منجر به سازمی شود و 80 درصد درگیریها در محل نزاع خاتمه پیدا می کند.

سرهنگ حیدری در ادامه گفت: عاملان این نزاعها 15 تا 25سال سن دارند که آستانه تحمل آنها پایین است و علت نزاعها نیز مسائل جزئی و پیش پاافتاده است.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بوکان افزود: نزاع و درگیریها بیشتر در  بعداز ظهر پنج شنبه و ظهر جمعه رخ می دهد و برای کاهش این جرایم باید از ظرفیت رسانه ها، دانشگاهیان و معتمدان استفاده کنیم.

«شیری» معاون دادستان انقلاب و عمومی شهرستان بوکان نیز «عدم فرهنگ آشنا پنداری» را به عنوان یکی از علل بروز نزاع در بوکان دانست و افزود:به علت مهاجرپذیر بودن جمعیت بوکان به سرعت افزایش پیدا کرده و این سبب شده که افراد از هم شناخت جزئی داشته باشند و یک اختلاف جزئی به  یک درگیری ختم می شود.

وی ورود نوجوانان به فضای کاری جوانان به علت شرایط مالی نامناسب خانواده ها از دیگر علل نزاع و درگیری عنوان کرد و گفت: نوجوان با روحیه استقلال طلبی با جوان که دارای روحیه استقال همیشه دچار اختلاف می شوند و نوجوان در این اختلافات به علت ضعیف بودن به استفاده از سلاح سرد و... متوسل می شود.

 معاون دادستان شهرستان بوکان در ادامه از عملکرد رسانه نیز انتقاد کرد و گفت:رسانه ها سبب قبح زدایی درگیری و نزاع در جامعه شده اند و بیشتر به برجسته کردن نقاط منفی جامعه می پرازند و در خصوص اطلاع رسانی عملکرد پلیس و قوه قضائیه ضعیف عمل می کنند.

وی در خصوص احکام قضایی صادره در جرائم نزاع نیز گفت: تا زمانی که فرد متهم وثیقه خود را آماده کند ما می توانیم وی را در زندان نگه داریم و مجازاتهای در نظر گرفته شده نیز بازدارنده است یا احکام حبس سنگین صادر می کنیم یا احکام تعلیقی.

«دکتر ضیایی» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان نیز در این نشست ضمن آنکه نسبت به بروز نزاع در میان زنان هشدار داد، گفت: برای کاهش نزاع و درگیری زندان راهکار نیست و نیاز به کار فرهنگی با محوریت خانواده ها و همکاری تمامی نهادهای متولی را داریم.

وی «بیکاری» را یکی از علل نزاع در بوکان دانست و از کمبود فضاهای فرهنگی، تفریحی و ورزشی در سطح شهر انتقاد کرد.

این عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد بوکان در بخشی دیگر از سخنان خود خواستار نظارت بر رسانه ها شد و افزود: از پتانسیل رسانه ها برای کمک به شهر باید استفاده کرد.

«یدالله رسیدی» معاون دانشگاه آزاد اسلامی بوکان دور شدن از آموزه های دینی را سبب پرت شدن به فاضلابهای روباز داخل شهر دانست و تصریح کرد: آموزش و فرهنگ سازی بر اساس آموزه های دینی و قرآنی می تواند در کاهش آمار نزاعها می تواند تاثیر گذار باشد.

«دکتر شمسی» کارشناس اجتماعی فرمانداری شهرستان بوکان دیگر سخنران این نشست بود.وی در حالی که نزاع و درگیری را یک مسئله اجتماعی با مولفه های فرهنگی دانست و افزود: ساختار سبب بروز نزاع و درگیری می شودو در فرهنگ و ادب ما هیچگاه نزاع تقویت نشده است به همین دلیل یک مسئله اجتماعی است نه فرهنگی.

وی افزود: وقتی جوان در دست یابی به اهدافش ناکام می ماند به علت وجود نابهنجاری در جامه به راه های نامناسب پناه می برد و به این ترتیب خرده فرهنگی تشکیل می شود وبیشتر نزاعها در این خرده فرهنگ رخ می دهد.

دکتر شمش در ادامه تاکید کرد: جامعه نسبت به درگیری و نزاع ابراز نگرانی می کنند و به همین دلیل نزاع به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده و مسئله اجتماعی نیز نیاز به تغییر دارد.

«نبی خلیلی اقدم» رئیس دانشگاه پیام نور بوکان نیز در این نشست ضمن آنکه عینی شدن خشونت در جامعه از طریق شبکه های اجتماعی را یکی از علل بروز نزاع در شهر بوکان دانست، افزود:اخبار درگیری و نزاعی که در شهر رخ می دهد به صورت مستمر و مداوم در رسانه ها منتشر می شود اما تاکنون مقاله ای علمی در خصوص علل و ریشه هایآن منتشر نشده است.

وی افزود: در کارهای پژوهشی و علمی که تا به امروز در بوکان صورت گرفته است به سئله نزاع و درگیری پرداخته نشده و دانشجویان به این مسئله علاقمند نیستند.

«دکتر کریم علی کرمی» عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه پیام نور بوکان ضمن تاکید بر استفاده از پتانسیلهای محلات، افزود: کنترلهای اجتماعی ضعیف شده است و با تقویت شبکه های اجتماعی و پیوندهای اجتماعی می توان  آمار نزاع و درگیری را کاهش داد.

«ملا عباس احمدی» امام جمعه بوکان نیز در این جلسه بیکاری و فشار اقتصادی را از علل بروز درگیری ونزاع دانست و تصریح کرد: آموزه های دینی مانع از بروز بسیاری از نابهنجاریها می شود و باید برای کاهش آمار نزاع نیز به آموزه های دینی متوسل شد.

در این کارگاه تصمیم گرفته شد که این کارگاه هر سه ماه یک بار برگزار شود و دانشگاه پیام نور پژوهشی علمی در خصوص ریشه های نزاع در بوکان انجام دهد.