فعالیت ۲۰۰ معدن فعال در کردستان

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰معدن فعال در کردستان وجود دارد.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰معدن فعال در کردستان وجود دارد.

مهدی سیفی باغی‌خانی در گفت‌وگو با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰۰ معدن فعال در استان کردستان وجود دارد، اظهار کرد: معادن نقش مهم و اساسی در اشتغالزایی دارند و در حال حاضر ۴ هزار و ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در معادن استان کردستان مشغول به کار هستند.

وی افزود: با توجه به اهمیت معادن در اشتغالزایی شغل‌های غیر مستقیم بسیاری نیز از وجود این معادن برخوردار می‌شوند.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان به میزان اکتشافات معادن در سطح استان اشاره کرد و افزود: در بحث اکتشاف معادن ۲ بخش خصوصی و دولتی امور اکتشافات را در سطح استان انجام می‌دهند.

سیفی باغی‌خانی ادامه داد: در بخش دولتی با توجه به انعقاد تفاهم نامه سه جانبه بین سازمان صمت، سازمان زمین شناسی و ایمیدرو اکشتافات معدنی در سطح وسیع به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور واگذار شده است.

وی اضافه کرد: این اقدام با هدف شناسایی عناصر کمیاب که در حالت عادی به آن توجه نشده است در حال انجام به صورت سطحی و عمقی است.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: شناسایی سرمایه گذاری از طریق ایمیدرو انجام و در ادامه سازمان زمین شناسی در امور اکتشافات از توان نیروهای متخصص استانی نیز استفاده می‌کند.

سیفی باغی‌خانی به رسالت بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در بخش خصوصی نیز تعدادی شخصیت حقیقی و حقوقی عملیات اکتشاف را انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: نیروهای متخصص نیز در زمینه اکتشافات معدنی در سطح استان داریم، همچنین در این بخش از توان فارغ التحصیلان زمین شناسی استفاده می‌شود و عمده فعالیت‌ها توسط نیروهای متخصص داخل استان در حال انجام است و در هرجا که نیاز باشد از توان نیروهای متخصص کشوری نیزه بهره می‌بریم.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت کردستان در کشفیات معادن اشاره و بیان کرد: استان کردستان از لحاظ کیفی و ذخایر معدنی وضعیت بسیار خوبی دارد و ذخایر و معادن فلزی در حال اضافه شدن هستند.

به گفته وی، بیشترین معادن سطح استان در شهرهای قروه، بیجار و سقز وجود دارد.

سیفی باغی‌خانی ادامه داد: همچنین معادن سنگ آهن و طلا نیز در استان در حال اکتشاف است و سایر اکتشافات قبلی نیز در حال انجام است.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان در مورد وضعیت سرمایه ‌اران در بخش معادن گفت: سرمایه گذاران نگاه خوب و مثبتی به حوزه معادن دارند و با تاکید مقام معظم رهبری بر حوزه معادن و جایگزینی آن به جای نفت اهمیت معادن روز به روز در حال بیشتر شدن است و استقبال سرمایه گذاران بیشتر است.