در نشست ویژه برای الحاق سکونتگاه های غیر رسمی بوکان در وزارت راه و شهرسازی چه گذشت؟

سرویس موکریان_نماینده مردم بوکان به تشریح آنچه در نشست ویژه برای الحاق سکونتگاه های غیر رسمی بوکان در وزارت راه و شهرسازی گذشت، پرداخت.

سرویس موکریان_نماینده مردم بوکان به تشریح آنچه در نشست ویژه برای الحاق سکونتگاه های غیر رسمی بوکان در وزارت راه و شهرسازی گذشت، پرداخت.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

«حاج انور حبیب زاده» نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار زریان موکریان با توجه به مهاجر پذیری شهر بوکان و افزایش جمعیت این شهر  در سه دهه اخیر گفت: افزایش بدون برنامه ریزی جمعیت در بوکان سبب شکل گیری پدیده حاشیه نشینی و خوابگاهی در خارج از محدوده و داخل محدوده شهر بوکان شده است و مناطقی با جمعیت 34هزار نفر با حداقل امکانات خدماتی و رفاهی شکل گرفته است.

وی افزود: به دنبال این وضعیت، مجموعه مدیریت شهری عملا توانایی خدمات رسانی سازگار  و متوازن و پاسخگویی به مطالبات مردمی در حوزه های مختلف در این مناطق را ندارد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  در بخشی دیگر از این گفت وگو ضمن انتقاد از پایین بودن سرانه محدوده شهری بوکان در طرح تفصیلی نسبت به میانگین استانی و کشوری تصریح کرد: این امر سبب بالارفتن قیمت زمین، اجاره بهاء، ساخت و سازهای غیرمجاز، تفکیکهای غیر قانونی و تراکم بالای جمعیت در مناطق شهری شده است.


حبیب زاده در ادامه افزود: بر همین اساس در جلسه غروب روز دوشنبه در وزارت راه و شهرسازی که با درخواست بنده و با ریاست «دکتر مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی، شهرداری بوکان و رئیس شورای شهر برگزار شد،ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی و الحاق یک هزار هکتار اراضی به محدوده شهر به عنوان یکی از ضروریات توسعه شهری بوکان را درخواست کردم.

نماینده بوکان در خصوص نظر وزیر راه درباره درخواستهای وی گفت: وزیر راه به «خانم فرزانه صادق مالواجرد» معاون شهرسازی و معماری خود دستور داد که  طرح تفصیلی بوکان به صورت دقیق  بررسی و با نظر مساعدت  در شورای معماری طرح و در مدت زمان  دو ماه نتیجه بررسی ها اعلام شود.


وی در پایان گفت: با اصرار  بنده، اعلام شد که  وزیر راه و شهرسازی به همراه معاونین خود  در بهار سال جدید به بوکان سفر می کنند.


  اولین طرح جامع شهری بوکان در سال 1380 مصوب و ابلاغ شد که در این طرح محدوده شهریک هزار و 770 هکتار بود و بر اساس سرشماری سال 1385، جمعت شهری بوکان 185هزار نفر بود.

سال 1395در طرح جامع شهری بوکان بازنگری شد و حالی که نرخ جمعیت بوکان یک برابر و نیم نرخ رشد جمعیت کشوری بود محدوده شهری بوکان یک هزار و 551  هکتار اعلام شد. یعنی جمعیت بوکان به 194 هزار نفر رسیده بود اما 19 هکتار از محدوده شهری بوکان کم شد .

در آخرین روزهای سال ٩٦ طرح الحاق چهار منطقه به محدوده شهر بوکان در شورای توسعه و برنامه ریزی استان آذربایجان غربی تصویب و به شورای معماری کشور ارجاع داده شد.

اما این شورا با استناد به نامه ای از راه و شهرسازی استان، الحاق این چهار منطقه بوکان را از اولویت خارج کردند در حالیکه راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی معتقدند الحاق این چهار محدوده نیاز به تبصره یک ماده یک دارد.

منطقه شهید نجاری امیرآباد، 30 متری ناله شکینه، 30 متری مهندس رشیدی و دانشگاه آزاد به محدوده شهری چسبیده اند و علی رغم سابقه 15 ساله ساخت و ساز و تراکم بالا در محدوده شهر قرار ندارند.

این ۴ منطقه با جمعیت بالای ۱۰ هزار نفر چسبیده به محدوده شهری سال ها است در جهت الحاق به محدوده با مشکلاتی چند روبه رو شده اند. تغییر در قانون اراضی زراعی، مانع اصلی الحاق چهار سکونتگاه غیر رسمی به محدوده شهر بوکان شده است./