بیش از ۲ هزار نوزاد مبتلا به کم‌کاری تیروئید در کردستان شناسایی شدند

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در مدت حدود ۲ دهه از شروع اجرای برنامه غربالگری کم‌کاری تیروئید، ۲ هزار و ۵۷۶ نوزاد مبتلا به این بیماری در استان شناسایی و درمان شده اند.

 معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در مدت حدود ۲ دهه از شروع اجرای برنامه غربالگری کم‌کاری تیروئید، ۲ هزار و ۵۷۶ نوزاد مبتلا به این بیماری در استان شناسایی و درمان شده اند.

دکتر فرزام بیدارپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا اظهار کرد: از ابتدای شروع اجرای برنامه غربالگری کم کاری تیروئید در نوزادان(سال ۱۳۸۵) تا پایان سال ۱۴۰۲، ۴۸۱ هزار و ۱۲۶ نوزاد در سطح استان غربالگری شدند.

وی به شناسایی ۱۷۵ نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید در سال ۱۴۰۲ در استان اشاره کرد و گفت: این آمار از غربالگری تعداد ۲۱ هزار و ۱۲۲ نوزاد در استان شناسایی و ثبت شده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: کم کاری تیروئید در نوزادان شایعترین علت قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی بوده که در هنگام تولد بدون علامت بالینی است و تاخیر در تشخیص موجب کاهش ضریب هوشی می شود.

دکتر بیدارپور با بیان اینکه، تیروئید غده ای به شکل پروانه در جلوی گردن، پایین حنجره و بالای استخوان ترقوه است، اضافه کرد: این غده ۲ هورمون به نام های T۳ و T۴ را ترشح می کند که کار این هورمون ها تنظیم چگونگی مصرف و ذخیره انرژی در بدن است.

وی با اشاره به اینکه، در واقع تیروئید مسئول تنظیم سوخت و ساز بدن است، افزود: عملکرد تیروئید توسط غده هیپوفیز در مغز تنظیم می گردد که با ترشح هورمون محرک تیروئید، باعث افزایش ترشح هورمون های تیروئید می شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: فقـط با غربالگری، می‌توان در زمان مناسب بیماری کم کاری تیروئید نوزادان را تشخیص داده و با درمان به هنگام از بروز عوارض آن پیشگیری کرد و انجام اینکار در سنین ۳ تا ۵ روز بعد از تولد اهمیت بسیار زیـادی دارد.

بیدارپور ادامه داد: اگر کم کاری تیروئید درهنگام تولد تشخیص داده شود، عوارض آن قابل پیشگیری بوده و درمان آن، سریع و کارآمد است.

پنجم خرداد مصادف با روز جهانی تیروئید ۱۴۰۳ برابر با ۲۵ مه ۲۰۲۴ میلادی است که یکی از روزهای مهم در تقویم سلامت جهانی بوده و هدف آن افزایش آگاهی عمومی درباره مشکلات و بیماری‌های تیروئید است.