در گفت وگو رئیس بخش پژوهش موزه ملی ایران با زریان موکریان

جزئیات کتاب «بوکان 5000 ساله» تشریح شد

سرویس موکریان_رئیس بخش پژوهش موزه ملی ایران گفت: نتایج كاوش باستان‌شناسي در منطقه علي‌آباد بوكان در قالب کتاب «بوکان 5000 ساله» منتشر می‌شود.

 سرویس موکریان_رئیس بخش پژوهش موزه ملی ایران گفت: نتایج  كاوش باستان‌شناسي در منطقه علي‌آباد بوكان در قالب کتاب «بوکان 5000 ساله» منتشر می‌شود.

«دکتریوسف حسن‌زاده» روز پنج‌شنبه (21 مردادماه) در گفت‌وگو با خبرنگار زریان موکریان گفت: کتاب «بوکان 5000 ساله» توسط انتشارات موزه ملی ایران با همکاری و حمایت مالی شهرداری بوکان در صورت تصویب از سوی شورای اسلامی شهر بوکان چاپ و منتشر می‌شود.

وی با اشاره به کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه علی‌آباد بوکان که در دی‌ماه ۱۳۹۲ صورت گرفت، افزود: این کتاب در برگیرنده نتایج یک ماه کاوش لایه‌نگاری در این منطقه تاریخی است.

 حسن‌زاده در ادامه به نتایج به دست آمده از این کاوش پرداخت و گفت: در اين كاوش چند سازه معماري، پیکرک گاو شاخدار گلی، خمره ویژه نگهداری گندم و ابزار ادوات آرد کردن گندم و تعداد زیادی قطعات سفالی کشف شد که بر اساس روش کربن 14 قدمت آنها پنج هزار سال تخمین زده شده است.

وی تصریح کرد: پنج هزار سال قبل (اوایل دوره مفرغ) زندگی و سکونت در تپه علی‌آباد شکل گرفت و بعد از دو هزار سال (در عصر آهن) این تپه تخلیه شده است.

این دانش‌آموخته باستان‌شناسی از دانشگاه تهران، گفت: قدمت تپه باستانی علی‌آباد به اوایل دوره مفرغ بر می‌گردد، دوره‌ای که شهرنشینی شروع شد و جوامع تخصصی و تجارت شکل گرفت. / گفت و گو از حسن معروف پور