کاهش قیمت مرغ و مازاد مصرف شیر در آذربایجان‌غربی

سرویس آذربایجان غربی_ رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: قیمت عرضه مرغ در این استان با کاهش مواجه بود و طی آخرین رصدها با نرخ ۵۳ هزار تومان در هر کیلوگرم عرضه شده در حالیکه نرخ مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

سرویس آذربایجان غربی_  رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: قیمت عرضه مرغ در این استان با کاهش مواجه بود و طی آخرین رصدها با نرخ ۵۳ هزار تومان در هر کیلوگرم عرضه شده در حالیکه نرخ مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان موکریان، اکبر کرامتی عصر یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: کاهش قیمت گوشت مرغ خطراتی برای مرغداران به همراه دارد زیرا قادر به فروش گوشت تولیدی نیستند.

وی با اشاره به برنامه ریزی جهت صادرات مرغ استان ادامه داد: در حال برنامه ریزی برای خرید تضمینی از طریق شرکت پشتیبانی امور دام جهت جمع آوری گوشت مرغ مازاد هستیم تا مرغداران ضرر مالی نکنند.

کرامتی گفت: به لحاظ تامین مرغ مورد نیاز، روغن، لبنیات و نان با توجه به ذخایر مشکلی نخواهیم داشت و مازاد مصرف در زمینه شیر هم داریم ضمن اینکه کارخانه شیر پگاه در حال افزایش سهمیه خرید برای شیر مازاد دامداران است تا در صورتی که بازار کشش نداشته باشد، برای خرید وارد عمل شوند.

کرامتی با بیان اینکه روغن خوراکی در بازار وجود داشت ولی یکسری از افراد سودجو و فرصت طلب مشکلاتی را ایجاد می‌کردند، اظهار کرد: اکنون بازار استان جز در نان و گوشت قرمز به تعادل رسیده است.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ نفر برای شناسایی و گشت و نظارت بر بازار و واحدهای عرضه کننده مربوطه سازماندهی شدند، یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۹۰۰ پرونده تخلف صنفی به ارزش ۲۳ میلیارد ریال تشکیل شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد:  در چند روز اخیر ۱۳۵۹ گشت در ارومیه انجام شده و ۴۷۹ پرونده تخلف نیز با ۴۸۰ میلیون تومان برای صنوف متخلف تشکیل شده است.

کرامتی با بیان اینکه در زمینه کنترل و نظارت بر بخشی از بازار ارومیه از پلیس اقتصادی درخواست کمک شده است، ادامه داد: در بخشی از بازار ارومیه مغازه‌ها و انبارهای نگهداری کالاها بسته است و امکان ورود برای شناسایی وجود ندارد که از طریق پلیس اقتصادی همه واحدها شناسایی و پرونده برای آنها تشکیل شده تا برخوردهای لازم با این افراد انجام شود.

به گزارش ایرنا و براساس اعلام معاون اقتصادی استاندار آذربایجان غربی، نیاز استان به گوشت مرغ ۳۲۰ تن در روز بوده ولی تولید استان ۵۰۰ تن است.

ظرفیت جوجه‌ریزی استان سه میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه در ماه است که در صورت عدم نیاز و وجود مرغ مازاد به سایر استانها ارسال می‌شود.