قدیمی‌ترین زندانیان ارومیه از چوبه اعدام رهایی یافتند

سرویس آذربایجان غربی_ پرونده قصاص ۳ زندانی ارومیه‌ای بعداز ۳۴ سال ختم به خیر شد و قدیمی‌ترین زندانیان ارومیه از چوبه اعدام رهایی یافتند

سرویس آذربایجان غربی_  پرونده قصاص ۳ زندانی ارومیه‌ای بعداز ۳۴ سال ختم به خیر شد و قدیمی‌ترین زندانیان ارومیه از چوبه اعدام رهایی یافتند
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان موکریان، «ناصر عتباتی» رییس کل دادگستری آذربایجان‌غربی  شامگاه دوشنبه در حاشیه جلسه سازش پرونده ۳ فقره قصاص نفس، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: دستگاه قضایی در موضوع قصاص این سه نفر هم به وظیفه قانونی خود که صدور حکم محکومیت و فراهم کردن زمینه اجرای حکم است عمل کرد و هم با توجه به گذشت مدت زمان طولانی از وقوع جرم و تنبه محکومان و اصلاح آنان  به وظیفه  شرعی، اخلاقی و انسانی خود که تلاش برای سازش و مصالحه هست اقدام کرد.

رییس کل دادگستری آذربایجان‌ غربی گفت: در این زمینه تعداد کثیری از مردم و مسوولان در کنار هم قرار گرفتند تا صلح و سازش را بین طرفین برقرار کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به پیچیدگی‌های خاص این پرونده و تعداد کثیر اولیاء دم، با وجود حصول صلح و سازش، به لحاظ برخی مشکلات قضایی، آزادی این سه محکوم علیه در جلسه قبل انجام نشده بود که با ورود مجدد و مستمر هسته‌های بخشایش و ریش سفیدان و سران عشایر درنهایت رضایت تنها ولی دم باقی مانده هم اخذ و محکومان پس از طی تشریفات قانونی از زندان آزاد شدند.

 «دکتر شفیع بهرامیان» روزنامه نگار و فعال اجتماعی ارومیه چند هفته  قبل در صفحه شخی خود در اینستاگرام نوشته بود که

بعد از ساعت‌ها تلاش بی وقفه، طولانی و نفس‌گیر و همت بزرگان و فعالان اجتماعی و رسانه‌ای، خانواده بزرگ جهانگیری محکومین به قصاص را در زیر چوبه دار بخشیدند.

با گذشت خانواده جهانگیری؛ قدیمی‌ترین زندانیان ارومیه، تا ساعاتی دیگر بعد از ۳۴ سال به آغوش خانواده‌‌هایشان باز خواهند گشت.

تشکر فراوان از حاج افشین جهانگیری و خانواده ایشان و همه اولیای دم که سنت بسیار حسنه و خداپسندانه عفو و گذشت را در ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ در ارومیه و ترگور و مرگور جاودانه کردند.

بسیار خوشحالم گرچه هیچ شناختی نسبت به هیچ یک از طرفین این مسئله ندارم. تنها می‌دانم و شک ندارم آنها که گذشت کردند و بخشیدند بر عزت و بزرگی خودشان پیش پروردگار و نزد مردم بسیار افزودند. /