چهارمین جشنواره داستانک کوردی هاژه منتخبان خود را شناخت

سرویس موکریان_ چهارمین جشنواره سراسری داستانک کردی هاژه با معرفی منتخبان. خود در دو بخش داستان و مقاله بە کار خود پایان داد.

سرویس موکریان_ چهارمین جشنواره سراسری داستانک کردی هاژه با معرفی منتخبان. خود در دو بخش داستان و مقاله بە کار خود پایان داد.

به گزارش زریان موکریان، سەشنبەشب، سوم شهریورماه ١٤٠٠، مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره سراسری داستانک کردی هاژه به صورت مجازی برگزار شد.

هرمان وطمانی، دبیر اجرایی این جشنواره در گفتگو با خبرنگاران گفت: پس از انتشار فراخوان جشنواره در بهمن‌ماه سال گذشته تا پایان مهلت ارسال آثار در سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه ١٤٠٠، تعداد ٢٧٧ اثر از ۱۵۱ داستانک‌نویس با پنج گویش مختلف از زبان کردی بە دبیرخانه چهارمین جشنواره سراسری داستانک هاژه ارسال و از میان آنان ۲٦۵ اثر از ۱٤۲ داستانک‌نویس پس از تطابق با استانداردها و شرایط درج‌شدە در فراخوان بە بخش داوری راه یافتنند.

وطمانی افزود: یکی از تفاوت‌های این دوره از جشنواره با دوره‌های قبلی آن اضافەکردن بخش مقاله بود کە در این بخش نیز، تعداد ۱۵ اثر از ۱۵ نویسنده بە دبیرخانه ارسال شد که تمامی این آثار بە بخش داوری راه یافتند.

وی اضافه کرد: در این دوره، آقایان محمدرضا کلهر، جبار شافعی‌زاده و محمدصدیق کریم‌پور در بخش داستانک و آقایان بختیار پنجەای، ابراهیم ابراهیمی و حسین عزیزی نیز در بخش مقاله بە بررسی و داوری آثار پرداختند.

دبیر اجرایی چهارمین جشنواره داستانک کردی هاژه تصریح کرد: پس از بررسی آثار توسط هیئت داوری، سه اثر "پازل" نوشته خبات حمید از سنندج، "پاڵتاوشۆڕ" نوشته واحد کریمی از لیلاخ و "نامە خونین یک سرباز گمنام" نوشته مظهر سواره از مهاباد بە ترتیب رتبه اول تا سوم و در بخش مقاله نیز جلال پورحسن از مهاباد رتبه اول، ناصر یزدانی از دیواندره رتبه دوم و فرید عباسی‌فرید از بوکان رتبه سوم برترین آثار این جشنوارە را کسب نمودند.

وی خاطرنشان کرد: هیئت داوران بخش داستانک، همچنین سە اثر "خائن" نوشته اسماعیل امینی از بانه، "بیانه" نوشته فروغ گلچین از هرسین و "مقاومت" نوشته یدالله کریمی از سنندج را شایسته تقدیر دانست.

پایگاه خبری هاژه بە عنوان متولی برگزاری جشنواره سراسری داستانک کردی برای چهارمین سال پیاپی و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد اقدام بە برگزاری این رویداد ادبی و فرهنگی کردە است.

لازم بە یادآوری‌است کە این جشنواره برای دومین سال پیاپی بە علت شیوع ویروس کرونا بە صورت مجازی مراسم اختتامیه خود را برگزار کردە است.