یک تراژدی به روایت رستم پور: کاهش محدوده شهری بوکان در سال 1395

سرویس موکریان_ شهردار بوکان از کاهش محدوده شهری بوکان در سال 1395 خبر داد و آن را یک تراژدی عجیب خواند.

سرویس موکریان_ شهردار بوکان از کاهش محدوده شهری بوکان در سال 1395 خبر داد و آن را یک تراژدی عجیب خواند.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، مهندس بابک رستم پور در جلسه بررسی وضعیت خدمات زیربنایی شهرستام الحاق سکونت‌گاه‌های غیررسمی در طرح تفصیلی که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی و هفت تن از مدیران کل استان برگزار شد، «توسعه شهری بوکان» را داستانی تاسف بار خواند و گفت: توسعه کالبد شهری بوکان با مشکلات عدیده ای روبه رو است که طرح جامع شهری بوکان یکی از این مشکلات است.

وی افزود: اولین طرح جامع شهری بوکان در سال 1380 مصوب و ابلاغ شد که در این طرح محدوده شهریک هزار و 770 هکتار بود و بر اساس سرشماری سال 1385، جمعت شهری بوکان 185هزار نفر بود.

رستم پور در ادامه سخنان خود به تشریح آنچه که تراژدی عجیب خواند، پرداخت و گفت:سال 1395در طرح جامع شهری بوکان بازنگری شد و حالی که نرخ جمعیت بوکان یک برابر و نیم نرخ رشد جمعیت کشوری بود محدوده شهری بوکان یک هزار و 551  هکتار اعلام شد.

شهردار بوکان در ادامه تصریح کرد: در سال 1395در حالی که جمعیت بوکان به 194 هزار نفر رسیده بود 19 هکتار از محدوده شهری بوکان کم شد و این یک تراژدی عجیب است.

وی در ادامه به طرح الحاق 27 هکتار به محدوده شهری بوکان پرداخت و گفت: این اراضی معادل یک درصد و نیم محدوده شهر بوکان است اما سه سال است علی رغم تهدیدات اجتماعی این طرح گرفتار بروکراسی اداری شده است.

رستم پور در ادامه تاکید کرد: تعلل در الحاق این 27 هکتار سبب  بی اعتماد شدن مردم و بسترسازی برای تخلفات مانند ساخت و ساز  شده به گونه ای که 70 درصد ساخت و سازهای غیرمجاز در این اراضی صورت می گیرد.

وی افزود: نامه سازمان جهاد کشاوری مبنی بر آماده نشدن تبصره یک ماده یک علت عدم الحاق است در حالی که این موضوع برای طرحهای موقت نه است طرحهای جامع شهری.

در این جلسه با دفاع «حاج انور حبیب زاده » نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی و «مهندس بابک رستم پور» شهردار بوکان مصوب شد که موضوع الحاق این چهارسکونتگاه در کوتاه ترین زمان در تبصره یک ماده یک تصویب و مجوز صادر  شود و سپس به شورای عالی شهرسازی ارجاع داده شود.

 طرح الحاق چهار منطقه شهید نجاری امیرآباد، 30 متری ناله شکینه، 30 متری مهندس رشیدی و دانشگاه آزاد به محدوده شهر به سال ۹۶ بر می گردد.