داستان زندگی «دختران کوبانی» در میان پرفروشترین کتاب انگلیسی زبان

سرویس جهان- کتاب دختران کوبانی که داستان واقعی زندگی دختران جنگجوی کرد سوریه را در مبارزه با داعش به تصویر کشیده است به یکی از پرفروش ترین کتابهای انگلیسی زبان تبدیل شده است.

سرویس جهان- کتاب دختران کوبانی که داستان واقعی زندگی دختران جنگجوی کرد سوریه را در مبارزه با داعش به تصویر کشیده است به یکی از پرفروش ترین کتابهای انگلیسی زبان تبدیل شده است.

به گزارش زریان موکریان، ژانر جنگ یکی از موضوعات مهم برای ادبیات، فیلم و حتی موسیقی محسوب می شود. کردهای سوریه در مقابله با داعش که از سال 2014 تاکنون طول کشیده و هنوز هم ادامه دارد، مورد تحسین روزنامه نگاران، فرماندهان آمریکایی و فعالان حوزه ادبیات، فیلم و موسیقی قرار گرفته است.

گایل لمون، از جمله روزنامه نگارانی است که داستان واقعی نبرد نیروهای کرد سوریه ، بویژه زنان و دختران کرد سوریه را در مقابل داعش روایت کرده و «شجاعت» دختران کرد سوریه را در کتابی به نام «دختران کوبانی» روایت کرده است. ماهها مقاومت نیروهای کرد در شهر کردنشین کوبانی در مقابل محاصره آن توسط داعش شهره خاص و عام شد و کوبانی به لنینگراد دوم شهرت یافت.

کتاب دختران کوبانی که بر اساس مصاحبه های مختلف گایل لمون روزنامه نگار آمریکایی با زنان جنگجوی کرد سوریه نگاشته شده است داستان رندگی و ورود بسیاری از دختران کرد سوریه از جمله عظیما، روژدا، نوروز و زنارین را که در نبردهای کوانی و رقه علیه داعش شرکت داشته اند روایت می کند.

روزنامه نیویورک تایمز این کتاب را یکی از کتاب های پرفروش سال در آمریکا معرفی کرده است. منتقدان آمریکایی نیز از آن استقبال کرده و سردبیران برخی نشریات معتبر آمریکایی و اروپایی نیز نقدهای مثبتی درباره محتوا و بیان آن نوشته اند.

در این کتاب، نوروز یکی از فرماندهان زن کرد سوریه معرفی شده است که فرماندهی حدود 4000 زن کرد و عرب را در یگان خهای مدافع خلق بر عهده داشته و در نبردهای کوبانی و رقه علیه داعش حضور مستمر داشته است. عظیما یکی دیگر از شخصیت های اصلی و واقعی کتاب دختران کوبانی، یک تیراندازی است که یک بار گلوله داعش به فاصله بسیار اندکی از کنار قلب او گذشته و او را زخمی کرد.

دیوید پرات، از دبیران نشریه هرالد که خود از نزدیک با نیروهای زنان کرد سوریه موسوم به یگان های مدافع زنان یا YPJ  دیدار کرده است داستان زنان کرد سوریه در مبارزه با داعش را از جمله موضوعات جذاب بویژه برای مخاطبان غربی دانسته است اما به مخاطبان غربی یادآوری کرده است که آمریکا که خود را همپیمان کردهای سوریه می دانست ، در سال 2019 کردهای سوریه را رها کرد تا ارتش ترکیه با کمک شورشیان سوریه آنها را هدف عملیات سنگین نظامی قرار دهند.

چند فیلم سینمایی از زندگی زنان کرد سوریه ساخته شده و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق آمریکا نیز می خواهد سریالی تلویزیونی بر اساس این کتاب بسازد.