رسانه های غرب: کردهای عراق عامل اصلی بحران مهاجران هستند

سرویس جهان- رسانه های غربی با اشاره به این که بیشتر مهاجران کرد در بلاروس و فرانسه کردهای عراق هستند آنها را عامل اصلی ایجاد بحران در این مناطق دانسته اند.

سرویس جهان- رسانه های غربی با اشاره به این که بیشتر مهاجران کرد در بلاروس و فرانسه کردهای عراق هستند آنها را عامل اصلی ایجاد بحران در این مناطق دانسته اند.

به گزارش زریان موکریان، در یک ماه اخیر گیر افتادن هزاران تن از کردهای عراق در مرزهای بلاروس و لهستان، در کنار جان باختن دهها تن از کردهای مهاجر در آب های انگلیس و فرانسه پدیده مهاجرت به اروپا را به یک بحران جدی تبدیل کرده است.

در این میان، رسانه های غربی مانند آسوشیتدپرس، ورلد، رویترز و خبرگزاری فرانسه علت تشدید این بحران را هجوم کردهای عراق برای مهاجرت به اروپا عنوان کرده اند. برخی رسانه ها مانند دیلی میل انگلیس، ساندی تایمز و روزنامه تایمز، با اشاره به این که سردسته اصلی قاچاق مهاجران به اروپا کرد هستند آنها را به ایجاد شبکه های گانگستری و مافیایی قاچاق مهاجران متهم کرده و نوشته اند قاچاقچیان که بیشتر آنها کرد هستند پول خوبی از این کار به جیب زده و از مرگ کردها از سرما در بلاروس و لهستان یا غرق شدن آنها در کانال مانش اصلا نگران نیستند.

 با این حال، این رسانه ها وخامت اوضاع اقتصادی در اقلیم کردستان را نیز در تلاش کردهای عراق برای زندگی در اروپا بی تاثیر ندانسته اند. در این رسانه ها به ناتوانی دولت اقلیم کردستان در تامین دستمزد کارکنان دولت، بیکاری جوانان و سرکوب ناراضیان اشاره شده که می تواند علت اصلی آوارگی کردها به سمت اروپا باشد.

برخی از رسانه ها اشاره کرده اند که مهاجران کرد پول زیادی برای خروج از اقلیم کردستان و رسیدن به اروپا هزینه کرده اند اما به دلیل مقاومت اروپا ناچار به بازگشت به عراق شده اند و اکنون وضعیت به مراتب بدتری دارند.