دید افقی در گردنه‌ زمزیران مهاباد به کمتر از ۶ متر کاهش یافت

رییس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای مهاباد گفت: مه غلیظ دید افقی در گردنه‌ «زمزیران» این شهرستان را به کمتر از ۶ متر کاهش داده و موجب اختلال در تردد وسایل نقلیه شده است.

رییس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای مهاباد گفت: مه غلیظ دید افقی در گردنه‌ «زمزیران» این شهرستان را به کمتر از ۶ متر کاهش داده و موجب اختلال در تردد وسایل نقلیه شده است.

به گزارش زریان موکریان؛ رحمت نویدنیا روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هم اکنون مه غلیظ دید افقی در گردنه‌های «زمزیران» در محور مهاباد - سردشت به کمتر از ۶ متر و «قره‌بلاغ» در محور مهاباد - بوکان به کمتر از ۱۰ متر رسیده و رانندگان مجبور شده اند تا برای تردد بهتر چراغ خودروها را روشن کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به بارش برف خفیف در این گردنه‌ها، ماموران راهداری این ۲ گردنه را نمک‌پاشی کردند تا تردد خودروها بدون مشکل انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در دیگر محورهای مهاباد نیز وجود مه باعث کاهش دیده شده است، افزود: با توجه به کاهش دید افقی و کاهش دما در محورهای مواصلاتی به‌ویژه در گردنه‌ها، رانندگان از تردد غیرضروری خودداری کرده و نسبت به بررسی عملکرد مناسب سیستم روشنایی، بخاری و سیستم ترمز خودرو خود اطمینان حاصل و سپس اقدام به حرکت کنند.

رییس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای مهاباد از مسافرانی که این شهرستان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، خواست قبل از سفر، از وضعیت جاده‌ها با شماره‌ تلفن گویای ۱۴۱ و یا شماره ثابت ۴۲۴۲۲۵۵۹ آگاهی پیدا کنند.

نویدنیا با اشاره به اینکه از ۱۵ آذر و با شروع طرح زمستانی راهداری، پنج راهدارخانه ثابت و ۲ راهدار خانه سیار در این شهرستان فعال می‌شود، گفت: هم‌اکنون علاوه بر راهدارخانه مرکزی، چهار راهدارخانه در روستاهای کیتکه (گردنه جواله ره شان)، کله گاوی (گردنه زمزیران) و گردنه قره بلاغ (مسیر مهاباد - بوکان) فعال است و راهدارخانه دارلک (مسیر مهاباد به ارومیه) نیز در روزهای آینده فعال خواهد شد.

مهاباد دارای ۸۳۵ کیلومتر راه شامل ۳۵ کیلومتر بزرگراه، ۱۱۷ کیلومتر راه اصلی ۷۱ کیلومتر راه فرعی و ۶۱۲ راه روستایی آسفالت و شوسه است.

با ورود سامانه بارشی به منطقه از روز دوشنبه ، بارش باران و برف شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی را فرا گرفته و طبق اعلام اداره هواشناسی مهاباد این سامانه تا اواخر امروز به فعالیت خود ادامه خواهد داد.