داوری ۱۶ کتاب کُردی در پنجمین جایزه کتاب سال ایلام

مسئول دبیرخانه‌ پنجمین دوره جایزه کتاب سال استان ایلام از دریافت ۷۶ عنوان کتاب در موضوعات مختلف به این دبیرخانه خبر داد.

 مسئول دبیرخانه‌ پنجمین دوره جایزه کتاب سال استان ایلام از دریافت ۷۶ عنوان کتاب در موضوعات مختلف به این دبیرخانه خبر داد.

به گزارش  زریان موکریان ، منصور محبی گفت: ۷۶ عنوان کتاب در موضوعات مختلف در دو بخش ادبیات کودک و نوجوان و بزرگسال به دبیرخانه جایزه کتاب سال ایلام در پنجمین دوره آن رسیده است.
به گفته وی، با پیگیری‌های مستمر و مداوم همکاران مؤسسه فرهنگی هنری اقلیم هشت ایلام و همراهی ناشران و اهالی قلم استان، ۶۰ عنوان کتاب چاپ شده به زبان فارسی و ۱۶ عنوان به زبان کُردی از سوی مؤلفان و ناشران بومی در حوزه‌ها و موضوعات مختلف به دبیرخانه رسیده است.
مؤلف کتاب «شخصیت‌پردازی در رمان جنگ با تکیه بر پنج رمان برتر دهه‌ هشتاد» ادامه داد: ۲۰ ناشر با ارسال کتاب‌های منتشرشده در سال ۱۳۹۹ در این فرایند فرهنگی شرکت کرده‌اند که از این میان انتشاراتی‌های «هاوار» با ۱۸ عنوان، «باشور» با ۱۴ عنوان، «دانشگاه ایلام» با ۱۱ عنوان و نشر «زانا» با ۷ عنوان کتاب ارسالی به دبیرخانه، به ترتیب بیشترین سهم را در کتاب‌های ارسالی داشته‌اند.
محبی تصریح کرد: در این دوره از جایزه کتاب سال، ۱۶ عنوان به زبان کردی در قالب‌های شعر کودک و داستان بزرگسال و ترجمه به دبیرخانه رسیده که انشاالله با رایزنی‌ها و هماهنگی‌های به عمل آمده، این آثار توسط داوران استانی و بقیه آثار با هماهنگی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، توسط داوران کشوری، بررسی و ارزیابی خواهند شد.
وی در خصوص محتوای کتاب‌های دریافتی به دبیرخانه هم گفت: ادبیات (شعر و داستان)، شیمی، محیط‌ زیست، انرژی،‌ روان‌ شناسی، کودک و نوجوان، حقوق، تاریخ شفاهی جنگ، نمایش‌نامه، ایلات و عشایر، خاطرات شهدا، تاریخ و... موضوعات کتاب‌های دریافتی به دبیرخانه پنجمین دوره جایزه کتاب سال استان ایلام را تشکیل می‌دهند.
 آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه کتاب سال استان ایلام، ویژه آثار منتشرشده در سال ۱۳۹۹ از سوی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام و با همکاری مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و مؤسسه فرهنگی هنری اقلیم هشت، در نیمه دوم سال جاری برگزار می‌شود.