خارش سر ناشی از کمبود چه ویتامینی است؟

آیا تاکنون تجربه خارش پوست سر بدون دلیل مشخصی را داشته‌اید؟

آیا تاکنون تجربه خارش پوست سر بدون دلیل مشخصی را داشته‌اید؟

به گزارش زریان موکریان به نقل از ایسنا: آیا تاکنون تجربه خارش پوست سر بدون دلیل مشخصی را داشته‌اید؟ خارش سر ممکن است ناشی از کمبود ویتامین‌هایی باشد که بر سلامت پوست تاثیر می‌گذارند. برخی از ویتامین‌ها مواد مغذی حیاتی برای سلامت پوست سر هستند و کمبود آن‌ها ممکن است منجربه مشکلاتی چون خارش و خشکی پوست سر شود. اگر برای‌تان سوال است که «خارش سر کمبود چه ویتامینی است» ما در این مقاله، به بررسی این مسئله پرداخته‌ایم.

نقش ویتامین B۷ (بیوتین) در کاهش خارش پوست سر

به گزارش ایسنا به نقل از افق تدبیر سلامت، ویتامین B۷ برای سلامت مو، پوست و ناخن‌ها اهمیت بسیاری دارد. این ویتامین به تولید کراتین که یک نوع پروتئین برای سلامت پوست، مو و ناخن است کمک می‌کند. بیوتین در حفظ رطوبت در سطح پوست بدن و هم‌چنین پوست سر نیز موثر است. به همین دلیل کمبود آن منجربه خشکی و ترک‌خوردگی پوست به‌خصوص پوست سر می‌شود. این خشکی پوست در نهایت منجربه خارش و در موارد جدی‌تر منجربه اگزمای پوستی خواهد شد. 

بیوتین یا ویتامین ‌B۷ به کاهش علائم التهابی در پوست کمک می‌کند؛ در نتیجه در مقابله با مشکلات پوستی مانند اگزما یا دِرماتیت موثر است. کمبود بیوتین در بدن نسبتاً شایع است؛ زیرا بسیاری از مواد غذایی همچون اسفناج، جگر و قارچ شامل مقادیر کمی از این ویتامین هستند. علاوه‌بر این، بیوتین در بسیاری از مکمل‌ها همچون کپسول تقویتی مردان، مولتی ویتامین خانم‌ها و انواع مکمل‌های پوست، مو و ناخن وجود دارد. با مصرف این مکمل‌ها با مشورت دکتر داروساز، می‌توانید از کمبود ویتامین B۷ در نتیجه خارش پوست سر و بدن جلوگیری کنید. 

کمبود کدام ویتامین باعث خشکی پوست سر میشود؟ ویتامین B۱۲

در پاسخ کامل‌تر به سوال «خارش سر کمبود چه ویتامینی است» باید به ویتامین B۱۲ یا کوبالامین نیز اشاره کنیم. ویتامین B۱۲ در تولید گلبول‌های قرمز بدن نقش دارد. این گلبول‌ها اکسیژن را به همه بافت‌ها و عضلات بدن از جمله پوست و فولیکول‌های مو انتقال می‌دهند. کمبود B۱۲ منجربه کمبود اکسیژن در بافت‌ها می‌شود که خشکی و خارش پوست سر و بدن را به همراه دارد. ویتامین B۱۲ در کاهش التهابات پوستی از جمله پوست سر نقش موثری دارد و احتمالا به مقابله با برخی از بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما کمک می‌کند. 

باتوجه‌به نقش کوبالامین در تولید گلبول‌های قرمز و تاثیر مستقیم بر فولیکول‌های مو و پوست، این ویتامین اهمیت بسزایی در حفظ سلامت پوست و مو دارد. کمبود این ویتامین ممکن است به مشکلات پوستی و مویی منجر شود؛ بنابراین تشخیص به موقع آن از اهمیت بالایی برخوردار است. با مصرف انواع قرص جوشان مولتی‌ویتامین و استفاده از مکمل‌های حاوی ویتامین B۱۲ به‌خوبی می‌توانید از کاهش سطح این ماده مغذی در بدن جلوگیری کنید. البته برای مصرف، مشورت با پزشک یا دکتر داروساز و دریافت راهنمایی و مشاوره از وی را فراموش نکنید. 

ویتامین D؛ یکی از ویتامین‌های موثر بر کاهش خارش پوست سر

ویتامین D در تجدید سلول‌های پوست نقش دارد؛ وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، تولید ویتامین D در بدن افزایش می‌یابد. سطح کافی ویتامین دی در بدن به ترمیم و تجدید سلول‌های پوستی کمک می‌کند؛ بدین ترتیب از خشکی پوست و التهابات ناشی از آن جلوگیری می‌شود. ازاین‌رو ویتامین D با حفظ رطوبت پوست از خارش پوست سر و بدن جلوگیری کرده و از بروز مشکلات مرتبط با پوست و مو نیز جلوگیری می‌کند. بدین‌ترتیب در پاسخ به سوال «خارش سر کمبود چه ویتامینی است» علاوه‌بر ویتامین B۷ و B۱۲ به ویتامین D نیز می‌توان اشاره کرد. 

شما با مصرف انواع مواد غذایی همچون ماهی‌های چرب، روغن ماهی، تخم‌مرغ و برخی از محصولات لبنی می‌توانید ویتامین دی موردنیاز بدن خود را تا حدودی تامین کنید. قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید نیز یکی دیگر از روش‌ها برای جذب ویتامین دی در بدن است. اما توجه داشته باشید در این کار افراط نکنید که نتیجه معکوس و منفی روی سلامت پوست شما خواهد داشت. بدین‌ترتیب نه‌تنها خارش پوست سر شما کم می‌شود، بلکه می‌توانید از کمبود این ویتامین در بدن و بروز انواعی از بیماری‌های پوستی همچون اگزما و پسوریازیس نیز جلوگیری‌کنید. 

ویتامین E؛ آنتی‌اکسیدانی قدرتمند برای سلامت پوست سر

ویتامین E با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و از پوست و مو در برابر آسیب‌های اکسیداتیو محافظت می‌کند. ویتامین E با قابلیت محافظت از لیپیدهای پوستی، به جلوگیری از خشکی پوست کمک می‌کند و در لطافت پوست و مو نقش مهمی دارد. بدین‌ترتیب با تامین ویتامین E موردنیاز بدن می‌توانید از خشکی پوست سر و در نتیجه خارش آن جلوگیری کنید. ازاین‌رو برای تکمیل پاسخ سوال «خارش سر کمبود چه ویتامینی است» می‌توان به ویتامین E اشاره کرد. منابع غذایی غنی از ویتامین E شامل روغن‌های گیاهی، بذرها، آجیل، اسفناج و سبزیجات تیره رنگ می‌شوند.

جلوگیری از خارش پوست سر با تامین ویتامین‌های موردنیاز بدن 

ویتامین‌ها، به خصوص ویتامین‌های E, D,  و B۷ ، نقش‌های مستقیم و غیرمستقیمی در حفظ و تقویت سلامت پوست و مو دارند. ما در این مقاله در پاسخ به سوال «خارش سر کمبود چه ویتامینی است» به‌طورکامل نقش این ویتامین‌ها در حفظ سلامت پوست سر و بدن اشاره کردیم. ازاین‌رو اگر با مشکل خارش سر مواجه هستید، مهم‌ترین قدم، مراجعه به پزشک متخصص پوست است. بدین‌ترتیب علت دقیق مشکل شما تشخیص داده شده و درمان مناسب برای‌تان تجویز می‌شود.