گروه «دیلان ارومیه» رتبه نخست دو فستیوال بین المللی را کسب کرد

کوردانه- سرپرست گروه فرهنگی و هنری «دیلان ارومیه» از کسب دو مقام نخست فستیوال های بین المللی رقص فولکلور و موسیقی در آمریکا و استرالیا خبر داد و گفت: گروه دیلان ارومیه تا کنون پنج مقام در عرصه بین‌المللی کسب کرده است.

کوردانه- سرپرست گروه فرهنگی و هنری «دیلان ارومیه» از کسب دو مقام نخست فستیوال های بین المللی رقص فولکلور و موسیقی در آمریکا و استرالیا خبر داد و گفت: گروه دیلان ارومیه تا کنون پنج مقام در عرصه بین‌المللی کسب کرده است.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان موکریان ؛ صدیق اکبری در گفتگو با خبرنگار کردپرس گفت: در دو سال اخیر به دلیل شیوع کرونا فستیوال های فولکلور رقص و موسیقی به صورت مجازی برگزار شده اند.
او ادامه داد: گروه فرهنگی و هنری «دیلان ارومیه» نیز امسال توانست با شرکت در دو فستیوال بین المللی در بخش رقص فولکلور و موسیقی رتبه نخست این رقابت ها را کسب کند.
اکبری افزود: فستیوال میامی آمریکا با عنوان "جذابیت آمریکایی" و فستیوال استرالیا که در سیدنی برگزار شد با عنوان "زیر آسمان استرالیا" بود و در هر دو فستیوال گروه فرهنگی هنری "دیلان ارومیه" به کسب رتبه اول در بخش رقص فولکلور و موسیقی نائل شد.
سرپرست گروه فرهنگی و هنری «دیلان ارومیه» با اشاره به مشکلاتی که در مسیر پرداخت حق شرکت در فستیوال بین المللی برای گروه شکل گرفت، گفت: متاسفانه به دلیل تحریم‌های موجود، مشکلاتی در پرداخت حق شرکت در فیستیوال در بانک مقصد وجود داشت و این موضوع سبب تاخیر و تعلل جهت شرکت در جشنواره شد اما در نهایت موفق شدیم حق شرکت را واریز کنیم.
او بیان کرد: مراحل فیلمبرداری  و آماده سازی هلپرکه فلکلور کردی در این رقابت ها که به صورت مجازی برگزار شده بود، با کمک و همیاری استودیو روژبین ،به سرپرستی ارشد نیرومند، آماده شد.
اکبری تصریح کرد: گروه دیلان ارومیه، تابستان سال ۹۸ به عنوان سفیر فرهنگی ارومیه و ایران، در فستیوال بین المللی ارمنستان شرکت کرد و  در دو بخش موسیقی و هلپرکه رتبه اول را بدست آورد. همچنین در آبان ماه همان سال در فستیوال بزرگ اسپانیا در شهر توریستی یورت دمار بارسلونا برگزار شد شرکت و مقام دوم را در این جشنواره بین المللی را هم کسب کرد
گروه فرهنگی و هنری «دیلان ارومیه» سال گذشته مجوز عضویت رسمی در انجمن فولکلور اروپا را دریافت کرد. انجمن فولکلور اروپا یک سازمان مردم نهاد است که باUNESCO  (سازمان آموزشی،علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) همکاری می کند.
این گروه فرهنگی، هنری در اسفند ماه سال ۹۶ در ارومیه تشکیل شد و تاکنون توانسته با شرکت در فستیوال های داخلی و خارجی و کسب مقام های برتر جایگاه خود را به عنوان یک گروه فرهنگی و هنری در شهر ارومیه تثبیت کند.
دیلان ارومیه، با حفظ فولکلور کردی با همان اصالت هزاران ساله و شناساندن آن به سایر ملل و اقوام، تاکنون بیش از ۵۰ نوع هلپرکه کردی مناطق کردنشین را بر اساس همان سبک و سیاق هزاران ساله خود آموخته و به اعضای خود آموزش می دهد و در فستیوالها از آنها استفاده می کند.