پاسخی به اظهارات رئیس شورای شهر بوکان:

جشنواره کاریکاتور بوکان را سرهم نیاورید، مسئولانه عمل کنید / منیره احمدی

سرویس موکریان_ این یادداشت به قلم منیره احمدی کارتونیست و کاریکاتوریست و عضو سابق هیئت اجرایی دهمین جشنواره سراسری کاریکاتور بوکان نوشته شده است.

سرویس موکریان_ این یادداشت به قلم منیره احمدی کارتونیست و کاریکاتوریست و عضو سابق هیئت اجرایی دهمین جشنواره سراسری کاریکاتور بوکان نوشته شده است.

پس از شنیدن سخنان «احمد رحمانی» رئیس شورای اسلامی شهر بوکان در رابطه با جشنواره سراسری کاریکاتور بوکان و طرح این ادعا که به غیر از برگزاری نمایشگاهی  از آثار کاریکاتور شرکت کنندگان در این جشنواره نمی توان کار بیشتری  کرد، به عنوان  هنرمندی کارتونیست و کاریکاتوریست که بارها در جشنوارهای داخلی و خارجی حضور و شرکت داشته ام  و عناوینی را نیز کسب کرده و با تمامی قوانین و ضوابط جشنواره ها آشنایی دارم،  بر خود واجب دانستم تا توضیحاتی را در خصوص صحبتهای آقای رحمانی با هدف شفاف سازی عرض کنم. هرچند که این شفاف سازی بنده باید زودتر صورت میگرفت و رسانه ای می شد، اما به دلیل شرایط ناخوشایند حاکم بر جامعه  چه از لحاظ شیوع پاندمی و چه  شرایط اقتصادی دشوار برای عموم این گفته ها را به تاخیر انداختم.

بی مقدمه شروع می کنم.

برگزاری جشنواره  سراسری کاریکاتور بوکان پاییز سال ۱۳۹۷ استارت زده شد؛ یعنی حدودا دو سال قبل از شروع همه گیری کرونا.

از آنجایی که جشنواره‌ از لحاظ قدمت نسبی و اعتبار در میان سایر جشنواره های کاریکاتور ایران دارای جایگاهی درخشان بود و حتی با جشنواره های بین المللي مقایسه میشد،با استقبال  و شرکت بزرگان کارتون و کاریکاتور همراه شد و این بسیار جای خرسندی بود؛ 953 اثر از 178 کاریکاتوریست کشور به دبیرخانه جشنواره در بوکان اجرا شد که 20 تا 30 نفر آنها از شرکت کنندگان از هنرمندان مطرح کشور هستند.

شهرداری  اسپانسر اصلی جشنواره بود و  مبلغ ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان به حساب دبیر اجرایی جشنواره و دو نفر دیگر از اعضای هیئت اجرایی واریز کرد. قبل از همه گیری کرونا آثار ارسالی در غیاب دبیر جشنواره داوری شد.

اما ضعف و سوءمدیریت دبیر اجرایی باعث اختلال در روند برگزاری جشنواره شد. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوکان، شورا شهر و شهرداری که اسپانسر اصلی جشنواره بودند، عملا  خود را کنار کشیده و کوتاهی کردند.

بارها پیگیر شدم و تنها جواب مسئولان امروز و فردا کردن بود. به درخواست‌های مکرر شرکت کنندگان محترم از سایر شهرها  که جویای سرنوشت جشنواره بودند، پاسخی داده نشد.

این گونه شد که بعد از سه سال هنوز دهمین جشنواره کاریکاتور بوکان برگزار نشده و  به حیثیت هنری شهر بوکان و  اعتبار جشنواره سراسری کاریکاتور بوکان ضربه زده شد.

 امروز مسئولان نمی توانند پشت جملاتی که بیشتر از این نمیشود کاری کرد خود را پنهان کنند و جشنواره بزرگ و پر صلابت کاریکاتور بوکان را در یک نمایشگاه خلاصه کنند و سر و ته آن را هم بیاورند بلکه باید مسئولانه عمل کنند و ابتدا به سئوالات زیر  پاسخ دهند و سپس برای برگزاری جشنواره ایی در شان نام و آوازه جشنواره کاریکاتور بوکان عمل کنند:

۱_ بودجه اختصاص داده شده به  جشنواره توسط شهرداری بوکان، چرا باید به حساب داور و یکی از اعضای شرکت کننده واریز شود؟در کجای دنیا این اتفاق رخ داده است!

۲_ قبل از همه گیری کرونا و علی رغم واریز هزینه ها از سوی شهرداری چرا هیچ اقدامی در راستای برگزاری جشنواره صورت نگرفت؟ دریغ از چاپ حتی یک بنر در سطح شهر!

 ۳_تابستان ۹۸ با حضور داوران به بوکان داوری صورت گرفت.اما با وجود وعده های امروز و فردای دبیر جشنواره به بنده که اعلام نتایج کنند!چرا اعلام نتایج نشد؟ حتی در یک سایت!

۳_به داوران اعلام کرده بودند که در هتل استقرار داده خواهند شد! اما چرا در خانه معلم و مکانی بسیار نامناسب سر در آوردند که باعث گلایه و دلخوری آنها شده بود.

و بسیاری موارد دیگر که بنده واقعا از گفتن آن شرم دارم...