دو کوزه تاریخی اهدایی به میراث فرهنگی بوکان کجا پیدا شدند؟

سرویس موکریان_ « محدوده قلعه سردار بوکان» و « در تپه تاریخی "ملالر» محل پیدا شدن دو کوزه تاریخی هستند که توسط یک شهروند به اداره میراث فرهنگی و گردشگری بوکان اهداء شد.

سرویس موکریان_ « محدوده قلعه سردار بوکان» و « در تپه تاریخی

به گزارش خبرنگار زریان موکریان، به دنبال آغاز ساخت موزه باستانی بوکان اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بوکان با صدور فراخوانی از دلسوزان و حامیان میراث فرهنگی درخواست کرد تا آثار باستانی خود را جهت رونمایی ونگهداری در موزه در حال ساخت بوکان اهدا کنند.

به دنبال انتشار این فراخوان، "لقمان قاسمی" ساکن روستای کوسه از توابع شهرستان بوکان،   ۲ کوزه تاریخی و سفالی را میراث فرهنگی بوکان اهدا کرد.

«شورش محمدپور»  مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوکان  قدمت این کوزه های سفالی را به هزاره اول قبل از میلاد اعلام کرد و گفت: این دو اثر دارای ارزش مطالعاتی هستند.

وی به زریان موکریان گفت: «لقمان عباسی»  ۱۰ سال قبل در حین پی‌کنی ساختمان در محدوده قلعه سردار بوکان واقع در خیابان استاد "هیمن" یکی از کوزه ها را  پیدا کرده و تاکنون نزد خود نگه داشته بود.

وی درادامه گفت : یکی دیگر از کوزه ها که رنگی سیاه دارد توسط یکی از دوستان وی در روستای ملالر در تپه تاریخی "ملالر"از توابع بخش سیمینه بوکان پیدا شده که توسط قاسمی به اداره اهدا شده است.

موزه باستان‌شناسی بوکان سال ۹۷ کلنگ زنی شد اما بعد از مدتی عملیات ساخت آن متوقف شد.

  مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوکان به  خبرنگار زریان موکریان گفت:  دزدیده شدن میلگردهای  فونداسیون موزه بوکان توسط افراد ناشناس سبب متوقف شدن عملیات ساخت موزه شد که در اولین روزهای شهریورماه عملیات تعمیر و نوسازی فونداسیون موزه توسط پیمانکار آغازشده است.

وی تصریح کرد:  در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان ۸۵۰هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای این پروژه در نظر گرفته شد و به همین دلیل عملیات ساخت موزه  از سر گرفته شد.

محمدپور تصریح کرد: انور حبیب‌زاده، نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی نیزاز محل اعتبارات مندرج در جدول ۵_۱۰ قانون بودجه ۱۴۰۰، ۱۰میلیارد ریال برای ساخت این موزه اختصاص داده است.

موزه باستان‌شناسی بوکان در زمینی اهدایی از سوی شهرداری این شهر به طول ۵۰ متر، عرض ۳۳ متر و مساحت حدود یکهزار و ۶۵۰ مترمربع و در سه طبقه شامل یک طبقه زیرزمین و دو طبقه روی سطح در مجموع به مساحت ۱۳ هزار و ۵۵۶ مترمربع ساخته می شود.

این موزه  شامل فضاهای نمایش آثار ، گالری های موضوعی،  سالن جلسات، آزمایشگاه آثار، مخزن نگهداری اشیا، مرکز اسناد و آرشیو فنی و فضاهای خدماتی مربوطه است.

بوکان داری ۹۶ اثر تاریخی است که ثبت ملی شده‌ و  مدتی قبل موزه مفاخر فرهنگی و هنری این شهر در خانه قدیمی ماموستاعباس حقیقی از شاعران نامدار این شهرستان افتتاح شد. /گزارش از حسن معروف پور