آتش‌زدن تندیس ماموستا هژار در مهاباد + فیلم

سرویس موکریان_افرادی معلوم الحال به آتش زدن تندیس ماموستا هژار در مهاباد اقدام کردند.


به گزارش زریان موکریان، در اولین ساعات بامداد امروزپنج شنبه 21 مرداد ماه، افرادی با قراردادن  تایر خودرو در زیر تندیس ماموستا هژار در مهاباد   به آتش زدن این تندیس اقدام کردند.

به گفته رییس آتش نشانی مهاباد  نیروهای این سازمان با حضور به موقع در محل مانع از واردن شدن آسیب جدی به تندیس شدند، اما بدلیل دود ناشی از سوختن لاستیک‌ها، قسمت‌هایی از تندیس رنگ خود را از دست داده است.

عاملان این آتش‌سوزی شناسایی نشده‌اند اما چندین دوربین در محل وجود دارد و سازمان شهرداری و نهادهای انتظامی می‌توانند با بررسی فیلم‌ها سرنخ‌هایی از این حادثه کسب کنند.

عبدالرحمان شرفکندی،(زاده ۲۵ فروردین ۱۳۰۰ در مهاباد و درگذشته ۲ اسفند ۱۳۶۹ در کرج)، متخلص به "هژار" ، شاعر، نویسنده، مترجم، فرهنگ‌نویس، واژه‌شناس، محقق، اسلام‌شناس، مفسر، فرهنگ‌نویس و عکاس کرد بود. شخصیت ادبی استاد هژار به نحوی است که می‌طلبد در بخش‌های مختلف و از زاویه‌های دید متنوع به بررسی و مطالعه آثار او پرداخته شود، برای نمونه می توان گاهی تنها از هژار نویسنده، هژار مترجم، هژار مفسر و یا هژار تاریخ نویس و یا هژار شاعر نام برد.

به گفته اکثر ادیبان، دیگر ادب کردی نمونه ایی اینچنین به خود نخواهد دید. او چنان با تار و پود ادبیات کردی در هم آمیخته است که نامش از نام ادبیات کردی سوا نیست.