انباشت سیب صنعتی در کنار جاده های آذربایجان غربی ممنوع شد

سرویس آذربایجان غربی-  مدیرکل امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: انباشت و خرید سیب صنعتی در کنار جاده های استان ممنوع بوده و اطلاع رسانی به باغداران و کشاورزان در این زمینه ضروری است.

سرویس آذربایجان غربی-  مدیرکل امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: انباشت و خرید سیب صنعتی در کنار جاده های استان ممنوع بوده و اطلاع رسانی به باغداران و کشاورزان در این زمینه ضروری است.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان مکریان ،

​​​​​​​به گزارش زریانموکریان به نقل از ایرنا حسین سیوانی روز دوشنبه در نشست با صاحبان صنایع تبدیلی فعال در زمینه تولید کنسانتره و آبمیوه با بخش دولتی افزود: بازرسی و نظارت روزانه در این زمینه الزامی است و گزارش آن نیز باید ارائه شود.

وی گفت: جهاد کشاورزی و تعاون روستایی موظف است تا تابلوهای اطلاع رسانی را در این زمینه در کنار جاده ها نصب کند.

سیوانی اضافه کرد: امسال قیمت پایه سیب صنعتی توافقی خواهد بود و بزودی قیمت آن با هماهنگی اتحادیه باغداران به بازار ارائه می شود.

وی با بیان اینکه تعاون روستایی می تواند به عنوان کارگزار در این زمینه وارد عمل شود و در خرید و انباشت سیب صنعتی همکاری کند، افزود: آدرس محل های انباشت و خرید سیب صنعتی توسط نهادهای مرتبط ارائه شود.

سیوانی گفت: صنعت، معدن و تجارت موظف است تا زمان خرید و میزان ظرفیت کارخانه ها را برای این موضوع جمع بندی و اعلام کند.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت سردخانه ها برای دپوی سیب های درختی صنعتی لازم است و اعتبار مورد نیاز تعاون روستایی برای این امر نیز پیگیری می شود تا با صندوق توسعه کشاورزی استان هماهنگ شود.

وی از رسانه ها خواست تا درباره ممنوعیت خرید و فروش سیب صنعتی در کنار جاده ها اطلاع رسانی کنند و گفت: نظارت علوم پزشکی استان نیز بر کیفیت محصول ارائه شده به کارخانه ها الزامی است.

وی از تعاون روستایی نیز خواست تا لیست اماکن و میزان خرید را اعلام کند و با اشاره به ضرورت بسته بندی مطلوب و بهداشتی سیب صنعتی توسط باغداران اضافه کرد: اگر اتحادیه باغداران استان خواهان مشارکت در خرید و تحویل سیب صنعتی به کارخانجات است، محل انباشت و قیمت لازم را ارائه کند.

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی با تولید سالانه 1.2 میلیون تن سیب درختی دارای رتبه اول کشور در این زمینه می باشد؛ این استان هم اکنون 30 درصد از تولید 3.7 میلیون تنی سیب کشور را بر عهده دارد ولی از نظر بازار صادرات از سهم اندکی برخوردار است.

سال گذشته 300 هزار تن سیب صنعتی از قرار هر کیلوگرم نرخ تضمینی 280 تومان از کشاورزان استان خریداری شد.