والدین فرمانده ناسا، مهابادی هستند

سرویس موکریان_ فرمانده فضاپیمای دراگن از پدر و مادری مهابادی متولد شده است.

سرویس موکریان_ فرمانده فضاپیمای  دراگن از پدر و مادری مهابادی متولد شده است.

به گزارش خبرنگار زریان موکریان، شرکت «اسپیس ایکس» و اداره کل ملی هوانوردی و فضا در آمریکا (ناسا) روز شنبه چهار فضانورد را با فضاپیمای «دراگن» به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد.

فرماندهی این ماموریت فضایی که قرار است بیش از شش ماه طول بکشد برعهده یاسمین مقبلی، فضانورد آمریکایی و ایرانی‌تبار است.  گفته می شود پدر و مادر وی کورد و از و شهرستان مهاباد هستند.

دکتر آرا سرجودی معاون پیشرفت در کالج گیلفورد در گرینزبورو امریکا در پیج شخصی خود به این موضوع اشاره کرده است.


سایتهایی در داخل کشور نیز که مدتها قبل بیوگرافی خانم مقبلی را منتشر کرده اند، نوشته اند: یاسمین مقبلی (Jasmin Moghbeli) در ۲۴ ژوئن ۱۹۸۳ میلادی (۳ تیر ۱۳۶۲ شمسی) در شهر باد نائوهایم واقع در آلمان غربی چشم به جهان گشود. پدرش کامی و مادرش فرشته نام دارد که این زوج اصالتی مهابادی دارند.

این زوج از دانشجویان معماری بودند و در سال ۱۹۷۹ میلادی (قبل از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ شمسی) به آمریکا مهاجرت کردند و در شهر بالدوین ساکن شدند.

یاسمین مقبلی یک برادر به نام کاوه دارد که اقامت پنسیلوانیا را دارد. او از کودکی رؤیای فضانوردی را در سر می پروراند.

مقبلی که  در ناسا  شاغل است که از مؤسسه فناوری ماساچوست، با مدرک کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده است.

او که به درجه سرهنگ دوم خلبان سوپر کبری رسیده است، در سپاه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا فعالیت های نظامی انجام داده است.

یاسمین مقبلی برای رسیدن به این مقام، از دانشکده خلبانی آزمایش نیروی دریایی آمریکا، فارغ التحصیل شد. فعالیت های نظامی یاسمین مقبلی، به ۲ هزار ساعت خلبانی با ده ها هوایپما و بیش از صد عملیات موفقیت آمیز خلاصه  میشود.

از یاسمین مقبلی به عنوان اولین فضانورد ایرانی یاد می شود.