در گفت و گو با رئیس هیئت مدیره ژینگه پاریز صورت گرفت:

پاسخ به ابهامات درباره مجتمع صنوف آلاینده بوکان

سرویس موکریان_ پروژه مجتمع صنوف آلاینده بوکان به هدف انتقال اصناف مزاحم از داخل این شهر به بیرون، در سومین روز از هفته دولت سال ۹۳ کلنگ زنی شد. کاهش ناهنجاری های سمعی و بصری، کاهش ترافیک درون شهری و همچنین کاهش اجاره بهای مغازه ها و اشتغالزایی گسترده از مزایای این پروژه است اما با گذشت هفت سال هنوز به سرانجام نرسیده است.مدتی است که تعدادی از اعضای شرکت تعاونی ژینگه پاریز با راه اندازی گروهی در تلگرام از وضعیت پروژه مجتمع صنوف آلاینده بوکان و عملکرد هیئت مدیره شرکت تعاونی ژینگه پاریز به عنوان مجری اجرای این پروژه به شدت انتقاد می کنند اما برای انتقادات خود پاسخی نگرفته اند. خبرنگار زریان موکریان در گفت وگو با «صلاح الدین شجاعی» رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی ژینگه پاریز به طرح و بررسی این انتقادات پرداخت که متن این گفت و گو به شرح زیر است:

حسن  معروف پور حسن معروف پور
زریان موکریان؛ سرمایه ای که از محل آورده اعضای شرکت تعاونی ژینگه پاریز جمع آوری شده است، چگونه و در کجا هزینه شده است؟

شجاعی: سال 93 بر اساس تصمیمات هئیت دولت مبنی بر احداث مجتمعهای صنفی، شرکت تعاونی ژینگه پاریز تشکیل شد و 580 نفر عضو شرکت شدند و جهت احداث شهرک صنوف آلاینده بوکان 10 میلیارد تومان سرمایه از اعضا جمع آوری شد که از محل این سرمایه، زمینی به مساحت 19 هکتار  به مبلغ دو میلیارد و 860 میلیون تومان خریداری شد، با 770 میلیون تومان هزینه کاربری زمین تغییر داده شد و  نقشه زمین با 570 میلیون تومان هزینه طراحی و برای  76هزار متربع  از زمین مورد نظر پروانه ساخت با هزینه 950 میلیون تومان اخذ شده که 450 میلیون تومان آن به بخشداری پرداخت شده است و از تمامی سرمایه 70 میلیون تومان باقی مانده که جهت هزینه جاری نگه داشته شده است.

زریان موکریان؛ سود بانکی به آورده اعضای شرکت تعلق گرفته است، این سود چگونه و کجا هزینه شده است؟

شجاعی؛ زمانی که به علت عدم تغییر کاربری نمی توانستیم پروژه را شروع کنیم سرمایه شرکت در بانک سرمایه و تعاون پس انداز شد که حدودا یک میلیارد و 300 میلیون تومان سود به این سپرده تعلق گرفت که این سود به سرمایه اعضاء اضافه شد.


زریان موکریان؛ علت بدهی شرکت ژینگه پاریز چیست و مبلغ این بدهی چقدر است؟

 شجاعی؛ در جال حاضر شرکت به پیمانکاران پروژه مجتمع صنوف آلاینده بدهکار است و این بدهکاری ناشی از افزایش قیمت میلگرد است که بر اساس بخشنامه دولتی باید به پیمانکار مابه التفاوتی پرداخت شود که در خصوص رقم آن اختلاف نظر وجود دارد و به همین دلیل رقم دقیق این بدهی معلوم نیست.

زریان موکریان؛ تنها بخشی از زمین خریداری شده ثبت شده و گفته می شود بقیه زمین اراضی منابع طبیعی است، این امر صحت دارد؟

شجاعی؛ زمین خریداری شده 19هکتار و 2500 مترمربع است که برای  88 هزار مترمربع آن معادل 8 هکتار و هشت دهم  سند ثبتی اخذ شده و بقیه آن بر اساس استعالامات صورت گرفته از منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، جزء اراضی کشاورزی است و ربطی به منابع طبیعی  و ملی ندارد و در حال مراحل اداری برای ثبت بقیه زمین در جریان است.

زریان موکریان، پیشرفت فیزیکی پروژه مجتمع صنوف آلاینده چقدر است؟

شجاعی؛ پروژه از لحاظ ساخت ابنیه و... 40 تا 45درصد پیشرفت فیزیکی دارد  و بر اساس فاکتورهای اداری و بانکی و باتوجه به خرید زمین و... بیش از 50 درصد پیشرفت فیزکی دارد.


زریان موکریان؛ چرا ساخت این پروژه به کندی صورت می گیرد؟

شجاعی، سال 93 روند تغییر کاربری را شروع کردیم اما سال 96موفق به اخذ تغییر  کاربری، کسب پروانه ساخت شدیم. تا 97 با سرمایه جمع شده از اعضا شرکت ساخت مجتمع را آغاز کردیم و با تمام شدن سرمایه علی رغم درخواست مکرر از اعضا برای پرداخت پول، پروژه متوقف شد. به همین دلیل درخواست وام کردیم. در بیش از 13 کارگروه پرداخت وام کم بهره از سوی بانک توسعه و تعاون به شرکت تصویب شد اما به علت کارشکنی تعدادی از مسئولان شهرستانی و استانی و پایین بودن بهره وام مسئولان بانکی تمایلی به پرداخت نداشتند.

زریان موکریان، گفته می شود در جریان سفر اخیر استاندار به بوکان، غیبت اعضای هیئت رئیسه شرکت تعاونی ژینگه پاریز سبب شده که استاندار از پروژه مجتمع بازددید نکنند.

شجاعی، این موضوع صحت ندارد. علی رغم هماهنگیهای صورت گرفته و حضور اما در فرمانداری و سپس در مجل اجرای پروژه، استاندار به علت فشردگیهای برنامه و مراجعات متعدد مردم  نتوانستند از پروژه بازدید کنند اما استاندار در شورای توسعه و برنامه ریزی آذربایجان غربی بانک توسعه و تعاون را   به پرداخت 8 میلیارد تومان وام موظف کردند و همزمان به مدیر کل صنعت و معدن برای پرداخت بقیه وام در اسرع وقت دستور دارد.


زریان موکریان، برای تسریع در ساخت پروژه چه تلاشهایی صورت گرفته است؟

شجاعی؛ برای تسریع در ساخت پروژه رایزنیهای فراوانی با نماینده شد و در نهایت در جلسه ای که در بهمن سال گذشته در مجلس شورای اسلامی با حضور تعدادی از وزیران دولت برگزار شد و  چندین مصوبه را در خصوص بوکان تصویب کردند که دو مورد آن در خصوص تامین آب و پرداخت وام به شرکت است که بنا به آنچه نماینده اعلام کردند به زودی هیئتی بلندپایه از تهران با سفر به بوکان از این پروژه بازدید می کنند.

زریان موکریان؛ چرا انتخابات مجمع عمومی ژینگه پاریز برگزار نشده است؟

شجاعی؛ دو بار با انتشار آگهی در روزنامه برای برگزار مجمع اقدام کردیم اما به علت بحران کرونا با برگزاری مجمع مخالفت کردند، در اولین روز سال 1401 بار دیگر فراخوان برگزاری انتخابات را چاپ می کنیم و اگر اعضا تا زمان برگزاری انتخابات در خصوص شرکت یا پروژه صنوف آلاینده راهکاری دارند ارائه کنند ما پیگیری و اجرا می کنیم.