قاضی کُرد دادگاه محاکمه صدام نامزد ریاست‌جمهوری عراق شد

"رزگار محمد امین" یکی از قضات محاکمه صدام حسین دیکتاتور سابق عراق پس از سقوط رژیم قبلی آن کشور برای ریاست جمهوری عراق نامزد شد.


به گزارش زریان موکریان به نقل از رسانه های عراق، رزگار محمد امین در این باره گفت: مدارک نامزدی خود برای پست ریاست‌جمهوری عراق را ارائه کردم.

رزگار محمد امین یکی از قضاتی است که صدام،‌ دیکتاتور سابق عراق را در سال ۲۰۰۴ و پس از آن محاکمه کرد. این قاضی کُرد، در سال ۱۹۵۷ در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان به دنیا آمده است.

او در اظهارات قبلی گفته بود، به دلیل فشارها و فضای سنگین محاکمه به دلیل گروه‌های سیاسی و حاکم از محاکمه صدام استعفا کرد.

پارلمان عراق باب نامزدی برای ریاست‌جمهوری را باز کرده در حالی‌که پارلمان، محمد حلبوسی را به عنوان رئیس جدید خود انتخاب کرد، او برای دومین بار این پست را برعهده می‌گیرد.

خبرگزاری عراق به نقل از بیانیه پارلمان اعلام کرد، کسانی که تمایل به نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری دارند باید درخواست‌های خود را طی روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۳ ژانویه به ریاست پارلمان ارائه کنند.

نامزدی برای پست ریاست‌جمهوری طبق قانون اساسی شروطی دارد که به این ترتیب که فرد نامزد متولد عراق و از پدر و مادر عراقی باشد و بالای 40 سال سن داشته و از وجهه خوب و تجربه سیاسی برخوردار باشد، علاوه بر وفاداری به کشور، فرد عادلی باشد.

همچنین طبق این شروط،‌ این فرد باید مدرک دانشگاهی مورد تأیید وزارت آموزش عالی و تحقیقات عراق داشته باشد.

در این راستا حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی در پذیرش نامزدی یکی از شخصیت‌های رقیب قدیمی اش اتحادیه میهنی انعطاف به خرج داده است.