مصوبه الحاق سکونتگاه های غیر رسمی بوکان به محدوده شهر ابلاغ شد

سرویس آذربایجان غربی_ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوبه الحاق سکونتگاه های غیر رسمی بوکان به محدوده این شهر ابلاغ کرد.

سرویس آذربایجان غربی_ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوبه الحاق سکونتگاه های غیر رسمی بوکان به محدوده این شهر ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار زریان موکریان، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوبه الحاق سکونتگاه های غیر رسمی و اراضی دولتی به محدوده شهر  بوکان را به استاندار آذربایجان غربی ابلاغ و رو نوشت آن را برای نماینده بوکان ارسال کرد.

بر اساس این مصوبه ۴۰/۹ هکتار سکونتگاه غیر رسمی بوکان به محدوده شهر و ۱۵ هکتار اراضی دولتی به محدوده طرح جامع شهر بوکان جهت تامین اراضی نهضت ملی مسکن الحاق پیدا می کند.


پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم بوکان ضمن انتشارتصویر نامه این ابلاغ نوشت که این اتفاقات مثبت بعد از آن رخ می دهد که  حبیب زاده، در اسفندماه سال گذشته در  جلسه ای که با دکتر بذرباش وزیر راه و شهرسازی  داشت موفق به کسب دستور  «الحاق سکونتگاه های غیر رسمی بوکان به محدوده شهر و بازنگری در  طرح تفصیلی و جامع شهر بوکان» شد و با پیگیری مجدد حبیب زاده، چندین جلسه در شورای شهرسازی و معماری کشور با حضور شهرداری بوکان و رئیس شورای شهر برگزار و در نهایت این الحاق، مصوب شد.

این مصوبه، پس از ابلاغ به اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی، شهرداری بوکان و همچنین تهیه طرح تفصیلی توسط مشاور، تصویب در کمیسیون ماده 5 و تغییر خط محدوده ارائه خدمات اجرائی می شود.

به گفته شهردار بوکان، بر اساس این مصوبه چهار سکونت‌گاه غیررسمی منطقه شهید نجاری امیرآباد، منطقه پشت سی متری کلتپه (دیم شیخه)، سنگ‌شکن (دانشگاه آزاد) و سی متری مهندس رشیدی به محدوده قانونی شهر اضافه می‌شوند.

در آخرین روزهای سال ٩٦ طرح الحاق این چهار منطقه به محدوده شهر بوکان در شورای توسعه و برنامه ریزی استان آذربایجان غربی تصویب و به شورای معماری کشور ارجاع داده شد. اما این شورا با استناد به نامه ای از راه و شهرسازی استان، الحاق این چهار منطقه بوکان را از اولویت خارج کرده بود.

در سطح شهرستان بوکان ۱۱ روستای حریم شهر و ۴ سکونتگاه غیر رسمی چسبیده به محدوده شهری وجود دارد، این دو موضوع سبب بروز مشکلات حاشیه نشینی در این شهرستان در سایه نبود نظارت بر ساخت و سازها در طول سالیان اخیر بوده است.

جمعیت حاشیه نشین به دلیل خشکسالی و مهاجرت روستائیان در چند سال اخیر در بوکان که یکی از شهرهای مهاجرپذیر آذربایجان غربی است، ساکن شده و افزایش یافته اند. افزایش ضریب شهرنشینی بوکان از متوسط استانی و کشوری بالاتر است و این امر رشد بی سابقه سکونتگاه های غیررسمی را شکل داده و مانعی بر سر راه توسعه بوکان در جنوب آذربایجان غربی شده است.