اختلاف نظر بر سر نقش سدها در خشک شدن دریاچه ارومیه/ از انکار شرکت آب منطقه ای تا اصرار محیط زیست

سرویس آذربایجان غربی_ در حالی که مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی نقش سدها در دریاچه ارومیه را رد کرده است، مدیرکل محیط زیست این استان تاکید کرد که سدسازی‌ یکی از عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است.

سرویس آذربایجان غربی_ در حالی که مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی نقش سدها در دریاچه ارومیه را رد کرده است، مدیرکل محیط زیست این استان تاکید کرد که سدسازی‌  یکی از عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان موکریان، سخنان «یاسر رهبردین» مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در صحن علنی شورای اسلامی شهر ارومیه در خصوص  نقش سدها در خشک شدن دریاچه ارومیه بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشته است.

رهبردین در این نشست، تغییرات اقلیمی و احداث میان گذر را علت خشکی دریاچه ارومیه اعلام کرد، گفت: سالهاست زمستان ۴۵ روزه شده، متوسط دمای هوا افزایش یافته، بهار یک ماه زودتر شروع می‌شود، میزان بارش برف کاهش یافته و از طرفی احداث میان‌گذر دریاچه، عوامل اصلی خشکی دریاچه بوده‌اند.

وی ادامه داد: در آذربایجان غربی ۷ سد داریم که یک هزار و ۴۵۰ میلیون مترمکعب ظرفیت آب دارند که از این میزان ۹۱۰ میلیون مترمکعب ظرفیت از دهه ۵۰ وجود داشت، اگر عامل اصلی خشکی مربوط به سدها هستند باید از دهه ۵۰ شاهد خشکی دریاچه بودیم.

رهبردین با تاکید بر تأثیر ۷ درصدی سدها در خشکی دریاچه ارومیه بیان کرد: سد شهرچایی ۲۲۰ میلیون آب دارد، لذا این سد عاملی در خشکی دریاچه ندارد و اگر این سد احداث نمی‌شد در تأمین آب شرب ارومیه با مشکل جدی مواجه بودیم.

اما مهران نظری مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان غربی نظر متفاوتی دارد و به روابط عمومی این اداره کل گفت: سدسازی‌ها یکی از عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه هستند و به همین دلیل هر گونه سدسازی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه ممنوع شده است. البته  به غیر از حوزه آبریز دریاچه ارومیه، در  سایر حوزه ها اگر سدسازی توجیه زیست‌محیطی داشته باشد محیط‌زیست مخالفتی با آن نخواهد کرد.