ناپدید شدن کوبه ی هنری و تاریخی درب کاروان‌سرای تاریخی سیمون مهاباد

سرویس فیلم _کوبەی هنری و تاریخی درب کاروان‌سرای تاریخی سیمون مهاباد ناپدید شده است.
به گزارش خبرنگار زریان موکریان، کاروان‌سرای سیمون مهاباد که در کنار بازار کنونی مهاباد در میدان آرد و مجاورت حمام تاریخی میرزا رسول مهاباد واقع شده  که مدتی است  کوبەی هنری و تاریخی درب کاروان‌سرا ناپدیده شده است.

شهرداری مهاباد به عنوان کارگزار و مالک بخشی از این اثر و میراث فرهنگی مهاباد  تا به امروز در این خصوص اطلاع رسانی نکرده اند.

کاروانسرای «سیمون» از بناهای تاریخی متعلق به دوره صفوی در مهاباد و تداعی کننده تجارت و مأمن بازرگانان در مسیر جاده ابریشم در این شهر است

کاروانسرای سیمون  به همراه کاروانسرای نفت ارومیه، کاروانسرای ۲۴ کیلومتری جاده سرو، کاروانسرای کوزه رش سلماس و کاروانسراهای شهر خوی اقامتگاه‌های شناسایی شده احتمالیِ بین راهی محور فرعی B۲ جاده ابریشم در شمال غرب و استان آذربایجان‌غربی هستند که از شهر مراغه شروع و پس از طی شهرهای میاندوآب، مهاباد، ارومیه و سلماس به شهر خوی متصل و از آنجا یا از طریق محور خوی- ماکو به سمت نخجوان و پایتخت ارمنستان رفته و یا از طریق مسیر خوی - جاده قطور به سمت وان و قسطنطنیه امتداد پیدا کرده است.

این کاروان سرا برای تأمین امنیت و رفاه بازرگانان در مسیر جاده ابریشم که به عنوان بزرگترین شبکه بازرگانی دنیا با اهداف تجاری، بخش‌های مختلف آسیا را به هم مرتبط می‌کرد و همه آنها را به شمال آفریقا و اروپا پیوند می‌داد، احداث شده بود.

هر چند این کاروانسرا کتیبه‌ای ندارد اما شکل معماری و قدمت آن بسیار نزدیک به مسجد سوور و حمام میرزا رسول است و به احتمال زیاد در یک دوره ۵۰ ساله با این بناها ساخته شده باشد و بیش از ۳۵۰ تا ۴۰۰ سال قدمت دارد.

فیلم از مهرداد رامیدی‌نیا