جنجال بر سر رهاسازی آب از سد مهاباد

ساز مخالف فرماندار مهاباد با محموزاده و همنوایی با ستاد احیای دریاچه ارومیه

سرویس موکریان- علی رعم تلاشهای نماینده مهاباد برای متوقف کردن رهاسازی آب از سد این شهر به سمت دریاچه ارومیه، فرماندار مهاباد هم نوا با ستاد احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی آب سد مهاباد را یک ضرورت خواند.

سرویس موکریان- علی رعم تلاشهای نماینده مهاباد برای متوقف کردن رهاسازی آب از سد این شهر به سمت دریاچه ارومیه، فرماندار مهاباد هم نوا با ستاد احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی آب سد مهاباد را یک ضرورت خواند.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان،  دو هفته قبل، بعد از آنکه ستاد احیای دریاچه ارومیه رهاسازی 20 میلیون مترمکعب آب از سد شهرستان مهاباد را درخواست کرد، مهندس جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به وزیر کشور خواستار توقف  رهاسازی آب از سد این شهر شد و نوشت:  مرحله دوم  رهاسازی30 میلیون مترمکعب آب این سد در حال پایان است و کشاورزان و تشکلهای مردم نهاد نگران تامین آب کشاورزی و شرب مهاباد هستند.

محمودزاده در بخشی دیگر از نامه خود نوشت: درخواست رهاسازی ۲۰ میلیون متر مکعب دیگر آب از سد مهاباد از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه بهانه سرریز شدن احتمالی آب این سد مطرح شده است.

وزیر نیرو با درخواست محمودزاده موافقت کرد و دستور توقف رها سازی آب سد مهاباد (19 اسفند) ماه توسط وزیر نیرو صادر شد اما دو روز بعد ستاد احیای دریاچه ارومیه در واکنش به این دستور وزیر نیرو اعلام کرد: ستاد احیا به جد پیگیر ادامه رهاسازی از سد مهاباد خواهد بود و رهاسازی از سد مهاباد دوباره از سر گرفته می شود.

ستاد احیا دریاچه در خصوص نگرانی های شهروندان مهابادی جهت تامین حق آبه کشاورزان و آب شرب شهری در سال آتی، اعلام کرد؛ حقابه شرب و کشاورزی در تمامی سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه رعایت می شود و تنها حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه به پیکره رها سازی می شود.

چهار روز بعد از کش و قوس های رهاسازی و توقف این فرآیند فرماندار مهاباد نیز در همراهی با ستاد احیا دریاچه، رهاسازی آب سد این شهرستان را یک ضرورت دانست.

ایرج شجاعی در گفت و گو با خبرگزاری دولت تاکید کرد: سد مهاباد در نزدیکی شهر واقع شده و ظرفیت آبراه ها و بستر رودخانه پایین دست سد نیز محدود است، بر همین اساس بخشی از آب آن در فصل بارش باید رهاسازی شود تا سد ظرفیت لازم برای ورود آب حاصل از بارش های دیگر را داشته باشد.

وی افزود: به خاطر محدود بودن ظرفیت بستر رودخانه پایین دست مهاباد، در صورت وقوع سیل و کنترل نشدن آب از خروجی سد، شهر را با بحران مواجه می شود و به همین دلیل منطقی ترین راه حل، رهاسازی آب و داشتن یک ظرفیت مطمئن برای کنترل آب سد است که با افزایش دوباره آب پشت دریاچه سد و نزدیک شدن به مرحله سرریز، رهاسازی آب دوباره انجام خواهد شد.

فرماندار مهاباد با اشاره به اینکه هم اکنون 85 درصد از ظرفیت دریاچه سد مهاباد از آب پر است، تصریح کرد: از آبی که رهاسازی می شود برق تولید می شود؛ در حالی که آب سرریز قابلیت تولید برق ندارد و این آب از طریق رودخانه مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.

وی یادآور شد: خشک شدن دریاچه ارومیه علاوه بر اینکه یک مساله ملی است و به صورت مستقیم منطقه ما را تحت تاثیر قرار می دهد و بعد از ارومیه، مهاباد دومین شهری است که خطرهای ناشی از خشک شدن دریاچه، آن را تهدید می کند.

در فاز دوم رهاسازی آب به سوی دریاچه ارومیه قرار بود 48 میلیون مترمکعب آب رهاسازی شود که تاکنون 43 میلیون متر مکعب آن رها شده است.

مرحله دوم رها سازی از سد مهاباد از 27 بهمن سال جاری به میزان 30 میلیون مترمکعب با دبی 20 مترمکعب در ثانیه آغاز شده بود.