افشاگری نماینده مهاباد درباره سیاستهای آبی و سرنوشت اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی-  نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه صرف ماموریتهای خارج از کشور و حقوق افرادی می شود که تا به امروز به استان آذربایجان غربی سفر نکرده اند.

سرویس آذربایجان غربی-  نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه صرف ماموریتهای خارج از کشور و حقوق افرادی می شود که تا به امروز به استان آذربایجان غربی سفر نکرده اند.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، بعد از آنکه علیرضا شریعت مسئول دفتر پایش و نظارت ستاد احیای دریاچه ارومیه، ساخت کارخانه قندر مروارید در مهاباد را  «مصداق‌ همکاری‌نکردن نهادهای مختلف با ستاد احیای دریاچه ارومیه» دانست و ساخت این کارخانه را تخلف عنوان کرد.(لینک1/ کلیک کنید)، مهندس جلال محمود زاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ما گفت: مجوز کارخانه قند مهاباد جند سال قبل از مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه صادر شده است و مسئول ستاد احیای دریاچه ارومیه که از ساخت کارخانه قند انتقاد کرده ابتدا باید مدارک و مستندات را مطالعه و سپس اظهار نظر کند.

وی افزود:ستاد احیای دریاچه ارومیه تا به امروز برای احیای این دریاچه چه اقدام مثبتی داشته است که این گونه حق به جانب مصاحبه می کنند. متاسفانه ستاد احیای دریاچه ارومیه به محلی  برای پرداخت حقوق افرادی تبدیل شده است که حتی یک بار از استان آذربایجان غربی بازدید نکرده اند و از وضعیت این استان آگاه نیستند.

محمودزاده تصریح کرد:این دوستان باید درباره پولهای کلانی که به نام ستاد احیا دریافت می کنند و برای ماموریتهای خارج از کشور و حقوق و مزایای افرادی در دانشگاه شریف هزینه می کنند، پاسخگو باشند.

وی این ادعا که ساخت کارخانه قند مروارید مهاباد سبب افزایش تولید چغندر قند در استان آذربایجان غربی می شود را قویا رد کرد و گفت: هر ساله پنج کارخانه قند فعال در سطح استان بسیار بیشتر از ظرفیت اسمی خود چغندر تحویل می گیرند و اگر  کارخانه های استان متناسب با ظرفیت اسمی خود فعالیت کنند یک هکتار هم افزایش کشت چغندر نخواهیم داشت و باتوجه به ججم تولید چغندر در استان ما نیاز به دو کارخانه قند دیگر نیز داریم.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی در ادامه  افزود: از طرفی دیگر هر سال ما شاهد خروج هزاران تن چغندر قند از استان آذربایجان غربی هستیم که سبب از بین رفتن دست رنج کشاورزان می شود.

محمودزاده تاکید کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه به جای این فرافکنیها باید جلوی انتقال آب استان را به سایر شهرهای استان همجوار را به هدف مصارف کشاورزی و صنعتی را بگیرند و اجازه ندهند در استان همجواردریاچه تفریحی ساخته شود.

وی در ادامه سیاستها احیای دریاچه ارومیه را دو گانه خواند و گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی افزایش سطح کشت آبی را ممنوع  کرده است اما چرا اجاز میدهند آب این استان به استانهای همجوار منتقل شود و  به مصرف صنعتی و کشاورزی برسد.

نماینده مهاباد افزود: این ستاد در راستای سیاستهای دو گانه خود، مجوز احداث خط دوم انتقال آب از آذربایجان غربی به یکی از استانهای همجوار را صادر کرد که ما نمایندگان مجمع استان مانع اجرای این مجوز شدیم.

وی در پایان گفت:مجمع نمایندگان استان پیگیر شیوه هزینه کردن اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه را پیگیری خواهیم کرد و از این ستاد تحقیق و تفحص خواهیم کرد تا معلوم شود، اعتباراتی که به نام ستاد اخذ می شود کجا هزینه شده است.