انتقاد ستاد احیای دریاچه ارومیه از تلاشهای محمودزاده برای توقف رهاسازی آب از سد مهاباد  

سرویس موکریان- مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: رهاسازی از سد مهاباد دوباره از سر گرفته می شود.

سرویس موکریان- مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: رهاسازی از سد مهاباد دوباره از سر گرفته می شود.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، پس از درخواست نماینده مهاباد از وزیر نیرو جهت ممانعت از رها سازی مرحله ای دیگر از آب سد این شهرستان به سمت دریاچه ارومیه، وزیر نیرو با این درخواست موافقت کرد و رها سازی مرحله بعدی آب از سد مهاباد متوقف شد.

این درخواست به دلیل نگرانی مردم و کشاورزان مهابادی در خصوص میزان ذخیره باقی مانده آب سد این شهر صورت گرفته بود. اما  فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در خصوص درخواست نماینده مهاباد از وزیر نیرو مبنی بر توقف رها سازی آب از سد مهاباد به سمت پیکره و موافقت وزارت نیرو در این خصوص ابراز تاسف کرد و افزود: تمامی تلاش ستاد احیا نجات دریاچه ارومیه است و در صورت خشک شدن این نگین آبی زندگی 15 میلیون جمعیت با مشکل مواجه خواهد شد که ستاد احیا به جد پیگیر ادامه رهاسازی از سد مهاباد خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در سال آبی 97؛ مجموعا یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب آب از طریق رهاسازی و رواناب ها به پیکره وارد شده  افزود: ورود رواناب ها و آب رها سازی شده از سدهای استان تاثیر قابل ملاحظه ای در وضعیت در یاچه ارومیه داشته که در حال حاضر رشد 21 درصدی تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته را شاهدیم.

سرخوش وسعت فعلی دریاچه ارومیه را 2448 کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: افزایش 240 کیلومتری وسعت دریاچه و افزایش 490 میلیون مترمکعبی حجم آب نشان از بهبود وضعیت دریاچه دارد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه رهاسازی از پشت سدها هرگز سبب کمبود آب شرب و کشاورزی نمی شود خاطر نشان کرد: حقابه شرب و کشاورزی در تمامی سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه رعایت می شود و تنها حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه به پیکره رها سازی می شود.

وی یاداور شد: مطمئنا با تلاشهای ستاد احیا بزودی ادامه رها سازی از سد مهاباد محقق می شود.

  مرحله دوم رها سازی از سد مهاباد از 27 بهمن سال جاری  به میزان 30 میلیون مترمکعب با دبی 20 مترمکعب در ثانیه آغاز شده بود.

سد مهاباد دارای 197 میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و 172 میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر، بیش از 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می دهد.