به همت انجمن بشدار

آغاز عقیم سازی سگهای بلاصاحب در بوکان

​​​​​​​سرویس موکریان-  مدیر انجمن حمایت از حیوانات بی پناه زیستن بوکان (بشدار) از آغاز روند عقیم سازی سگهای بلاصاحب در این شهرستان خبر داد.

​​​​​​​سرویس موکریان-  مدیر انجمن حمایت از حیوانات بی پناه زیستن بوکان (بشدار) از آغاز روند عقیم سازی سگهای بلاصاحب در این شهرستان خبر داد.

​​​​​​​«افسر گودرزی» روز چهارشنبه (23 بهمن ماه) در گفت و گو با خبرنگار زریان موکریان گفت: با عقیم سازی شش قلاده سگ بلاصاحب در پناهگاه سگهای بلاصاحب بوکان، روند عقیم سازی سگهای بلاصاحب در بوکان آغاز شد.

وی افزود: این شش قلاده سگ دوره درمانی خود را گذرانده اند و وضعیت جسمانی مطلوبی دارند. بعدازسالها کشتار این حیوانات بی پناه با اسلحه،سم ، گازوحلق آویز کردن..مطمئنا این اقدام یکی از دستاوردهای بزرگ نه تنها برای انجمن بلکه مسئولین وشهروندان این شهراست.

گودرزی تصریح کرد: با وجود اینکه شهرداری هنوز داروهای مورد نیاز برای عقیم کردن را فراهم نکرده بود اما با همکاری ویکدلی قدم در راهی نهاده ایم که باتکمیل آن یعنی واکسیناسیون ،انگل زدایی و پلاک کوبی و رها سازی بر اساس نظریه موسسه فائو وتجربه کشورهای متمدن و  پناهگاه های شهرهای بزرگ ایران  چون تهران و اصفهان و.. ، اصولی ترین و صحیح ترین روش کنترل جمعیت سگها و بهبود وضعیت آنها وسلامت جسمی و روانی جامعه است  .

  مدیر انجمن حمایت از حیوانات بی پناه زیستن بوکان (بشدار) تصریح کرد: عقیم سازی سگها به صورت آزاد سیصد هزار تومان هزینه دارد اما سه تن از دامپزشکهای بوکان دکتر حسینی، دکتر لطفی وند و دکتر قادر فقه این عقیم سازی را به صورت رایگان انجام می دهند اما برای عقیم سازی هرقلاده سگ حداقل صدهزار تومان هزینه دارو لازم داریم که باید تامین شود.

وی ضمن تاکید بر ادامه روند عقیم سازی سگهای بلاصاحب در بوکان، افزود: تلاش می کنیم روند عقیم سازی در روستاهای شهرستان به عنوان منشاء سگهای بلاصاحب نیز انجام دهیم.

سه سال قبل شهرداری بوکان روند زنده گیری سگهای بلاصاحب را در بوکان آغاز کرد. این سگها در پناهگاهی نگهداری می شوند که انجمن حمایت از حیوانات بی پناه زیستن بوکان (بشدار) آن را  مدیریت می کند.

این پناهگاه به نمونه ای موفق برای شهرهای اطراف تدبیل شده است اما به گفته خانم گودرزی، پناهگاه با کمبود غذا و وضعیت نامناسب بهداشت به علت بسته بودن محیط روبه رو است.