میش مرغ نماد محیطزیست بوکان در سال 98/ شهرداری بوکان المان میش مرغ را می سازد

سرویس موکریان- در سومین جلسه کمیسیون محیط زیست بوکان، میش مرغ به عنوان نماد محیط زیست این شهرستان در سال 98 انتخاب شد و شهرداری بوکان از آغاز عملیات ساخت المان این گونه جانوری در معرض خطر انقراض خبر داد.

سرویس موکریان- در سومین جلسه کمیسیون محیط زیست بوکان، میش مرغ به عنوان نماد محیط زیست این شهرستان در سال 98 انتخاب شد و شهرداری بوکان از آغاز عملیات ساخت المان این گونه جانوری در معرض خطر انقراض خبر داد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، سومین جلسه کمیسیون محیط زیست بوکان روزسه شنبه (7 اسفندماه) با حضور سازمانهای مردم نهاد در سالن جلسات شورای اسلامی شهر بوکان برگزار شد.

دکتر رحیم عبدالکریمی رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بوکان اولین سخنران این جلسه بود. تعیین نماد محیط زیست بوکان در سال آینده، درختکاری به مناسبت روز درختکاری و اتخاذ تدبیری برای کاهش آلودگیها در چهارشنبه سوری را سه محور این جلسه عنوان کرد.

دکتر عبدالکریمی در ادامه المانهای محیط زیستی بیانگر بخشی از هویت و تاریخ بوکان دانست  که به گفته وی جای آنها در سطح شهر خالی است.

وی در ادامه ساخت المانهای میش مرغ (چیرگ)، سمندر کردستانی، قوچ و میش ارمنی را به عنوان مهم ترین گونه های حیات وحش بوکان پیشنهاد داد که درمعرض خطر انقراض قرار دارند.  

"کریم مردانی" مسئول واحد زیباسازی شهرداری بوکان از آغاز کارگاه زیباسازی شهرداری بوکان به هدف ساخت المانهای نوروزی خبر داد و گفت: ساخت المان میش مرغ نیز در دستور کار قرار دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش هزینه ها در واحد زیباسازی و از آنجا که ساخت المان میش مرغ توسط استادکار بوکانی در تهران صورت می گیرد نیاز به اعتباراتی ویژه است و این اعتبار از محل بودجه سال آینده شهرداری تخصیص پیدا می کند.

مردانی در پایان گفت: کار ساخت این المان خردادماه سال آینده به پایان می رسد.

در ادامه عبدالکریمی انتخاب میش مرغ به عنوان نماد محیط زیست بوکان در سال 98 را پیشنهاد کرد که با رای موافق اکثریت حاضران در این جلسه این پیشنهاد تصویب شد.

در ادامه این جلسه، "رحیم قرنی"  شهردار سیمنیه  در حالی که این شهر را دروازه موکریان و بوکان خواند،  از ساخت المان گندم برای نصب در میدان دوم شهر سیمینه خبر داد و از پیشنهاد دکتر عبدالکریمی برای ساخت المان قوچ و میش ارمنی استقبال کرد و گفت: این پیشنهاد را در شورای شهر سیمینه مطرح می کند.

درختکاری در روز دختکاری دیگر موضوعی است که در این جلسه مطرح شد. "سیامک صدقی" رئیس اداره منابع طبیعی بوکان از نبود نهالستان در شهر بوکان انتقاد کرد و گفت: بر اساس توافقات انجام گرفته با شورای شهر  و مدیریت آب و فاضلاب  نهالستانی در محل تصفیه خانه شهر ایجاد می شود.

در ادامه جلسه پیشنهاد جورپور مسئول فضای سبز شهرداری بوکان برای کاشت یک هزار عدد نهال در نالشکینه در صورت مساعد بودن هوا در روز درختکاری بررسی و تصویب شد.

"وجد قزلجی" رئیس شورای شهر بوکان دیگر سخنران این جلسه بود. وی در سخنانی کوتاه بر حمایت شورای شهر از برنامه های محیط زیستی تاکید کرد و گفت: از پروژه سبز کردن ناله شکینه و ایجاد نهالستان در تصفیه خانه شهر حمایت می کنیم.

وی در پایان از ساخت المان میش مرغ استقبال کرد و گفت: زیستگاه اصلی و شناخته شده میش مرغ بوکان است و باید المان این گونه حیات وحش بوکان ساخته شود.

به حداقل رساندن عوارض بر افروختن آتش در چهارشنبه سوری بحٍث یایانی سومین جلسه کمیسیون محیط زیست شورای شهر بوکان بود که در این خصوص تصمیم گرفته شد با تهیه تیزری نازیبا و مخرب بودن آتش لاستیک به افکار عمومی نشان داده شود و به فرمانداری بوکان پیشنهاد شود مکان یا مکانهایی را برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در سطح شهر تعیین کنند.

این جلسه کمیسیون محیط زیست بوکان با سخنان "احمد صالحی" عضو شورای شهر و رئیس کمیسیون به پایان رسید.

وی در سخنانی کوتاه ضمن اشاره به سرانجام درختکاریهای صورت گرفته در کوه برده زرد از عدم برنامه ریزی در اقدامات محیط زیستی انتقاد کرد و گفت: نیاز به مدیریت اصولی و برنامه ریزی در حوزه محیط زیست داریم و پیش از هر اقدامی باید هدف تعیین شود و منابع مالی، انسانی و... رسیدن به این هدف نیز مشخص شود./